STREČNO. Na hrade Strečno otvoria v piatok 26. augusta o 18.00 h výstavu kysuckého výtvarníka Stanislava Mikovčáka pod názvom Kysucké premeny. Súborom kovaných sôch a objektov, v ktorých sú zaujímavo zakomponované staré kované predmety, autor priblíži a sprostredkuje svoje rodné Kysuce v originálnych podobách. "Výstava sa uskutoční v rámci cyklu Umenie na hrade," prezradila Adriana Brziaková, kultúrna manažérka Považského múzea v Žiline.
„Pre svoju tvorivú prácu používa Stano Mikovčák veci nájdené, napríklad staré kovania a tieto veci, tak ako sú, oživuje, dáva im nový estetický zmysel. Je vôbec zaujímavé, koľko variant svojich objektov dokáže vytvoriť, vždy ale dáva prednosť prirodzenému tvaru a farbe, nemá potrebu umelej polychrómie alebo ďalších zásahov do svojho tvorivého celku. V jednom zo svojich najznámejších objektov necháva prehovoriť drevo, jeho stáročné štruktúry a rôzne odtiene farieb. Odveký vzájomný dialóg kovu a dreva je tu uvedený vo svojej dokonalosti. Všetky takéto kompozície, maximálne autentické, osobité, dosvedčujú mnohostrannosť autorovho výtvarného vyjadrenia. Výtvarník je v nich svojím spôsobom jediný a jedinečný,“ povedal Milan Mazúr, kurátor výstavy.
Stanislav Mikovčák sa narodil v Turzovke. Po štúdiách na Gymnáziu v Čadci absolvoval v roku 1988 Stavebnú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, na ktorej po štúdiách pôsobil ako odborný asistent. V súčasnosti pracuje ako projektant a venuje sa výtvarnému umeniu.
Významne sa pričinil o rozvoj exteriérovej sochárskej expozície na Javorníkoch, a taktiež sa autorsky podieľal na výstavbe a architektúre turistických rozhľadní na Javorníkoch. Známa je jeho rozhľadňa na Kamenitom, ktorú postavil so svojimi synmi Viktorom a Martinom.
Stanislav Mikovčák v súčasnosti vystavuje svoje kované diela v rodnej Turzovke a v poľskom Bialsko Biala. Severný palác hradu Strečno je ďalším miestom prezentácie jeho výtvarnej práce. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 21. septembra 2011.
Autor: kk