ŽILINA. Dlhy Liptovskej, Dolnooravskej, Hornooravskej a Kysuckej nemocnice sa už vyšplhali na deväť miliónov eur. Podľa šéfa žilinskej krajskej samosprávy však dlh štátnych nemocníc rastie dva až trikrát rýchlejšie ako dlh nemocníc, ktoré spravujú kraje. Juraj Blanár preto nevidí žiadny dôvod, prečo by krajské nemocnice mali byť vylúčené zo systému oddlženia, ktoré vláda pripravuje len pre štátne nemocnice.
„Je to diskriminačné a našich občanov to stavia do druhotriednej pozície,“ dodáva Blanár a pre porovnanie uvádza, že štyri regionálne nemocnice v Žilinskom kraji sa starajú o 330 tisíc pacientov a dlhujú deväť miliónov a žilinská štátna nemocnica lieči približne 150 tisíc obyvateľov, no dlhuje zhruba desať miliónov eur.
Dlh podľa Blanára spôsobujú predovšetkým nedostatočné platby zdravotných poisťovní a nepreplácanie uznaných nadlimitných výkonov, ktoré museli nemocnice v zmysle zákona a ústavy vykonať, ale zdravotná poisťovňa im ich nezaplatila.
„Ak sú štátne nemocnice oddlžované pred ich transformáciou, my rovnako žiadame, aby aj naše nemocnice boli oddlžené. Pretože štát tu nemôže vytvárať obyvateľov druhej kategórie, ktorí si rovnako platia zdravotné poistenie,“ hovorí Blanár. Žilinská krajská samospráva chce od januára pohľadávky ale i dlhy všetkých štyroch nemocníc riešiť cez novú rozpočtovú organizáciu Správa záväzkov a pohľadávok (SZP). „Správa záväzkov a pohľadávok v podstate bude mať jedinú úlohu, a tou bude len vymôcť si všetky pohľadávky, ktoré dnes nemocnice majú voči svojim partnerom,“ dodal.
Podľa Blanára sa Národná rada SR oddlžovaním nemocníc zatiaľ nezaoberala, keď k tomu dôjde, bude sa ako poslanec parlamentu pýtať, prečo chce štát robiť ďalšie rozdiely medzi štátnymi a krajskými nemocnicami a vytvárať tak pacientov i lekárov druhej kategórie.
„Pretože už dnes je priemerná mzda lekárov v našich nemocniciach nižšia o zhruba 500 eur ako v štátnych nemocniciach a u zdravotných sestier je to okolo 250 eur. Najskôr je potrebné vyriešiť financovanie a upraviť všetky deformácie, ktoré sú v ňom. Pretože je nemysliteľné, že za ten istý výkon nemocnice v našom kraji dostanú napríklad na jednu hospitalizáciu na internom 360 až 380 eur a na takú istú hospitalizáciu v štátnej nemocnici dostanú 708 eur,“ dodal šéf Žilinského samosprávneho kraja.