ŽILINA. Jediným bodom mimoriadneho rokovania žilinského mestského zastupiteľstva bola problematika zrušenia oddelení vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou a súvisiace dosahy na obyvateľov mesta. Poslanci v prijatom uznesení žiadajú ministra zdravotníctva, aby jeho rezort zachoval zdravotnú starostlivosť minimálne v rozsahu spred začiatku transformačného procesu.
"Dennodenne dostávame množstvo alarmujúcich a kritických podnetov od občanov, ktorí sú nespokojní s rušením niektorých oddelení našej nemocnice. Na základe toho som zvolal toto rokovanie, aby sme to s poslancami spoločne zhodnotili. Samozrejme, mesto nie je zriaďovateľom tejto nemocnice, preto má naša žiadosť iba deklaratívny charakter," uviedol primátor Igor Choma.
Zároveň vyjadril poľutovanie, že sa na rokovaní napriek oficiálnemu pozvaniu nezúčastnila riaditeľka žilinskej nemocnice. "Nesmierne ma to mrzí, lebo poslanci položili množstvo otázok, na ktoré by vedela najkompetentnejšie odpovedať práve ona. Škoda, že pre iné, verím, že dôležitejšie povinnosti, nepredstúpila pred zástupcov ľudu a priamo nevysvetlila viaceré súvislosti," zdôraznil Choma.
"Museli sme sa prispôsobiť tomu, čo nám zdravotné poisťovne ponúkli. S plným vedomím a svedomím sme zabezpečili starostlivosť pre pacientov zrušených lôžkových častí niektorých oddelení tak, aby sa ich to v žiadnom prípade nedotklo. Musíme zabudnúť na politické tričká a postarať sa o nemocnicu, aby fungovala tak, ako sa na plnohodnotnú krajskú nemocnicu patrí," uviedol primár chirurgického oddelenia a poslanec mestského zastupiteľstva Rastislav Johanes.
Podľa riaditeľa krajskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Žiline Miroslava Kmeťa sa optimalizácia lôžkových oddelení nedotkne kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. "Snažíme sa, aby objem peňazí, ktoré nemocnica dostávala predtým, dostávala naďalej, ale väčšia časť bola využívaná na samotnú zdravotnú starostlivosť, nie na tzv. hotelovú časť," vysvetlil s tým, že vzhľadom na krátkosť fungovania nového systému si treba počkať na seriózne analýzy.
"V slovenských nemocniciach je vyšší posteľový fond v porovnaní s vyspelejšími krajinami Európskej únie, kde napríklad aj väčšinu chirurgických výkonov robia jednodňovou formou. Je to efektívne nielen pre dané zdravotnícke zariadenie, ale predovšetkým pre pacienta. Nikto z nás určite netúži, ak je to len trochu možné, radšej niekoľko dní ležať v nemocnici ako vo svojom domácom prostredí," dodal.