ŽILINA. Brány stredovekej Žiliny sa otvorili v piatok 12. augusta na Mariánskom námestí. Slávnostným sprievodom začal v poradí štvrtý ročník Stredovekého dňa. Mesto má bohaté dejiny z obdobia stredoveku a tak námestie opäť ožilo scénkami a ukážkami stredovekých bojov a zvykov.
Udelenie výsad
Každý ročník je niečím charakteristický. Tento patril 690. výročiu udelenia výsad mestu Žilina. „Išlo o spomienku na 12. júl 1321, kedy mesto získalo právo míľové, právo rybolovu a ďalšie výsady. Vďaka tejto listine si žilinskí remeselníci a mesto ako také upevnili hospodárske postavenie v rámci severozápadného Slovenska,“ uviedol Marián Mrva, autor myšlienky stredovekých dní.
Cieľom podujatia bolo nielen priblížiť bohatú históriu mesta pútavou a príťažlivou formou, ale dôležitou bola i otázka výchovy a hrdosti na svoje mesto a jeho bohatú históriu.
„Žilina sa skutočne vo svojich dejinách nemá za čo hanbiť a forma príťažlivého podujatia môže plniť i výchovnú úlohu,“ dodal Mrva.ˇ
Festival sa začal už o 11.00 h rozprávkou Čert slúži. Pol hodinu na to vystúpili sokoliari Aquila. Presne na poludnie oficiálne otvorili Stredoveký deň slávnostným sprievodom od radnice.
Stredoveké bojové skupiny Vir Fortis, Terra de Selinan, Rád sv. Michala a In Articulo Mortis predviedli počas dňa ukážky bojových umení. Nasledovali hromadné súboje, v ktorých ukázali ako sa v stredoveku bojovalo.
Neboli tu len domáci
„Aj ja chcem byť rytierom!“ zvolal malý chlapec, nadšený scénami pred sebou.
„Je úžasné preniesť sa na chvíľu do iného obdobia. Rytieri majú krásne kostými, ale musí byť pod nimi horko," povedala jedna z účastníčok festivalu a pokračovala: „Minulý rok som tu bola prvýkrát a priateľovi som povedala ,,tu musíme byť aj budúci rok" a našťastie nám to vyšlo. Lebo my sme z Púchova."
Na otázku, či by chcela aj ona žiť v Stredoveku však prezradila: „To v žiadnom prípade. Je to síce krásne, na pohľad, ale žiť by som v tej dobe nechcela. Mali to ťažké."
Zaujímavým programom bolo, keď poobede odovzdal panovník Privilégium pre občanov Žiliny ako to bolo v roku 1321. Nechýbali ani dve veľké stredoveké bitky.
Upálenie bosorky
Ako po ostatné roky, ani tento nechýbali mnohé sprievodné podujatia. Na festivale vystúpili stredovekí muzikanti, veštica, mäsiar, alchymista, medveď, hrnčiar a kováči. Nechýbalo maľovanie na tvár, diváci využili strieľanie z luku, z dobových zbraní, zahrali si stredoveké kolky. Ochutnávali stredovekú kuchyňu, pozreli si výcvik halapartníkov, a stretli sa aj s bludičkou Magdalénkou.
Celý festival obohatil popravený mestský sluha a upálenie bosorky. Návštevníci sa tiež stretli s ohňovou ženou, vyskúšali si stredoveké elektrické kreslo a porozprávali sa aj s katovou ženou. Zaujala aj dobová módna prehliadka.
Stredoveký deň zakončil pochod rytierov s fakľami a ohňová show.