Na živo môžete sledovať orlie mláďatko, ktoré vyrastá a o niekoľko dní vyletí z hniezda v Súľovských skalách. Vyliahlo sa samičke Cecilke, tú minulý rok vyviezli na Moravu, aby obnovili viac ako sto rokov vyhynutú populáciu orlov v ČR.
SÚĽOV. Zaujímavý projekt vrcholí v súčasnosti v Súľovských skalách. Ochranári z CHKO Kysuce tu online sledujú a monitorujú mláďa orla skalného. Priamo na internete môžete sledovať hniezdenie orlieho páru a rast mláďaťa.
Na projekte ochranári pracujú už piaty rok. Ide im predovšetkým o vrátenie orla do českej prírody, z ktorej vymizol už v 19. storočí. Každoročne preto slovenskí ochranári zabezpečia a vyvezú k našim susedom niekoľko mláďatiek.
FOTO: Ján Korňan
Až minulý rok sa však stalo, že sa prvýkrát zahniezdil párik na Severnej Morave a orly sa teda po viac ako sto rokoch vrátili do voľnej prírody v ČR.
Tento rok sa však orlica Cecilka rozhodla, že sa vráti na Slovensku. Hoci pochádza z Oravy, našla si vo voľnej prírode orlieho druha a spolu sa zahniezdili v Súľovských skalách. Práve toto mláďatko už niekoľko týždňov v priamom prenose sledujú ochranári. Práve v týchto dňoch by mohli byť naživo svedkami aj udalosti, keď mláďa vyletí z hniezda a bude si hľadať svoj nový domov.
Návrat dravca do Čiech
„Projekt prebieha už piaty rok a spolupracujú na ňom Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy v Bartošoviciach na Morave, Štátna ochrana prírody SR a mimovládna organizácia Alcedo. Cieľom je návrat orla skalného do ČR, kde vyhynul ešte v 19. storočí. Podporilo ho české ministerstvo, aby sa orol skalný, ako vrcholový predátor, znova stal členom českej prírody,“ hovorí Ján Korňan, riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Slovensko každoročne daruje do Čiech niekoľko mláďat. U nás totiž ochranári stále monitorujú okolo sto párov a odhadujú, že orlia populácia na Slovensku obsahuje viac ako 250 jedincov.
Až minulý rok, prvýkrát, zahniezdil jeden pár na Morave. Boli to David a Filoména. „Tento rok sa však Cecilka vrátila späť na Slovensko, do Súľovských skál. Cecilka pochádza z Oravy, našla si divého partnera a zahniezdila.
V súčasnosti má v hniezde malé orlíča, ktoré denne online sledujeme cez webkameru. Odhadujeme, že do týždňa by malo vyletieť z hniezda.“
Fascinujúca skúsenosť
Ochranári ich našli vďaka monitorovaciemu zariadeniu. Pôvodne sa chceli zahniezdiť v Javorníkoch, kde ich však vyrušoval hluk, ktorý vznikal pri prácach v lesoch. Párik sa teda zahniezdil v Súľove.
„Nemali čas ani urobiť si hniezdo, len provizórium na skale. Cecilka mala dve vajíčka, vyliahlo sa však len jedno mláďa,“ povedal zoológ z Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy.
Fascinujúca je starostlivosť orla skalného o svoje mláďa. „Bolo zaujímavé sledovať, ako samica presedela pri mláďati desiatky minút, kŕmila ho kúskami potravy, chránila ho, keď pršalo, ako sa mláďa čistilo,“ doplnil Kostra.
Kamera nad hniezdom má však úplne iný význam, ako by si mohol niekto myslieť. Účelom nie je žiadna atrakcia prenášaná na internete, dokonca ani štúdium orlíčaťa, ale jeho ochrana.
„Súľovské skaly sú turisticky veľmi navštevovaná lokalita, preto je potrebné orlíča chrániť. Je totiž veľmi citlivý na vyrušovanie. Keby sme ho nechránili, tak by možno úspešne nevyhniezdil,“ prezradil Korňan a dodal, že už mnohokrát museli proti ľuďom, narušiteľom, zasahovať.
„Napriek zreteľným zákazom sa vždy nájdu jednotlivci, ktorí ich porušujú. Vďaka dobrovoľníkom, ochranárom, i sponzorom sa nám darí chrániť ho,“ povedal.
Keď mláďa v priebehu niekoľkých dní vyletí, samo sa rozhodne, kde bude ďalej žiť. Kým sa tak stane, môžete si ho naživo pozrieť na www.orolskalny.sk.
Autor: vž