Na stredoveký rínok sa premení v piatok 12. augusta Mariánske námestie v Žiline, na ktorom sa uskutoční IV. ročník festivalu stredovekých remesiel a umenia Stredoveký deň.
ŽILINA.
Stredoveký deň zároveň pripomína 690. výročie udelenia mestského privilégia kráľom Karolom I. Róbertom z roku 1321, kedy mesto získalo míľové právo, právo rybolovu a ďalšie výsady. Vďaka tejto listine si žilinskí remeselníci a mesto ako také upevnili hospodárske postavenie v rámci severozápadného Slovenska, uviedol autor myšlienky Stredovekého dňa Marián Mrva.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Program ponúkne podľa hovorcu mesta Žilina Pavla Čorbu ukážky bojových umení a hromadné súboje, zručnosti sokoliarov, stredovekú módu či možnosť vstúpiť do stredovekej kuchyne. Nebude chýbať ani žilinský vodník, žilinská biela pani alebo žilinský kat a po 21. hodine ukážky stredovekého mučenia, pochod rytierov s fakľami a ohňová show. Organizátorom podujatia je mesto Žilina a Občianske združenie (OZ) Facta Non Verba, ktoré program postavilo tak, aby zaujal aj deti. Počas celého dňa sú pripravené scénky a rozprávky, aby čo najvernejšie priblížili historické obdobie aj tým najmladším, skonštatoval Čorba.
Doplnil, že Stredoveký deň začne o 12. hodine slávnostným sprievodom od radnice okolo Mariánskeho námestia. Hlavným lákadlom pre návštevníkov bude panovník, ktorý o 16. hodine odovzdá Privilégium pre občanov Žiliny. Program bude pokračovať do večerných hodín, kedy vyvrcholí ohňovou show a koncertom skupiny Arzén. Mimo hlavného pódia budú aj ukážky stredovekých remesiel, streľba z luku, fotenie sa s dravcami, stredoveké kolky, obliekanie do brnenia, stredoveká hygiena, cvičenia halapartníkov, maľovanie na tvár, ako aj stretnutie sa s bludičkou Magdalénkou, s popraveným mestským sluhom či s ohňovou ženou. Návštevníci uvidia aj stredoveké elektrické kreslo a katovu ženu, povedal Čorba.
Pripomenul, že každý ročník Stredovekého dňa bol zameraný na konkrétnu historickú udalosť Žiliny, ktorá ovplyvnila život mesta a jej obyvateľov. Prvý ročník na ukážky zo života stredovekého mesta, druhý ročník na vypálenie Žiliny Podmanickými a tretí ročník na pôsobenie templárov v okolí Žiliny, dodal hovorca mesta Žilina.