LIETAVSKÁ ZÁVADKA/BITAROVÁ/RAJECKÁ LESNÁ. Vybrali sme sa pozrieť si niektoré z krížových ciest. O Krížovej ceste sa hovorí, že vykresľuje utrpenie Ježiša Krista na jeho poslednej ceste z Pilátovho domu až na horu kalvária v Golgote. Stalo sa to všetko pred viac než 2 000 rokmi.
Krížová cesta sa najčastejšie tiahne pod šírim nebom do kopca a obyčajne má štrnásť zastavení. Každé zastavenie označuje výjav z poslednej Ježišovej cesty a jeho umučenie. Na kopci, respektíve na najvyššom mieste býva kríž alebo bazilika s Božím hrobom.
Aj v kostoloch často býva vyobrazená krížová cesta.
Pobožnosti sa na krížovej ceste konajú prevažne na Veľký piatok, v deň keď sa celá udalosť uskutočnila – kedy Ježiš za nás vykúpil svojou smrťou naše hriechy.
My sme sa rozhodli zájsť na tri, pre nás najzaujímavejšie, krížové cesty.
Lietavská Závadka
O tom, že v malej obci Lietavská Závadka sa nachádza krížová cesta sme sa dozvedeli od jedného obyvateľa Lietavy.
A tak sme sa rozhodli vydať sa po jej stopách. Keďže sme šli autom, vyviezli sme sa po hlavnej ceste až na koniec dediny, kde sa zvyknú točiť autobusy a kde sa nachádza aj informačná tabuľa. Pravdaže do obce sa dostanete aj autobusom priamo zo Žiliny, stačí vystúpiť na konečnej zastávke.
Na tabuľke je označenie Pod Dubovcom 10 minút. A veru, cesta po žltej turistickej značke netrvá viac než 10 minút. Tu sa žltá značka stretá s modrou, a tá nás priamo vedie na jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Pod Dubovcom sa tiež stretávajú poľné cesty z Lietavskej Závadky a Podhoria.
Prvé zastavenie je ukryté medzi stromami, treba naň lepšie zaostriť zrak, aby ste ho neprehliadli. Na drevených stĺpikoch sú potom umiestnené jednoduché kaplnky aj s popisom zastavenia.
Kalvária v Lietavskej Závadke.
Ako sme sa dozvedeli od miestnych obyvateľov, krížovú cestu vybudovali obyvatelia susednej dediny Podhorie v roku 2000. V malých drevených kaplnkách sú za sklom umiestené drevené plastiky ľudového umelca Rudolfa Súlovca z Podhoria.
Postupne smerom hore, po jednotlivých zastaveniach sa dostanete na Roháčske sedlo, kde cesta končí. Oddýchnuť si tam môžete pod prístreškom, kde je kríž s ukrižovaným Ježišom a kde zvyknú slúžiť sv. omše. Okrem toho na konci cesty na vás čaká milé prekvapenie. Výhľad na výhľady, na Súľovské skaly a obec Súľov - Hradná.
Bitarová
Ďalšiu Krížovú cestu, ktorú sme si vybrali bola tá v Bitarovej. Vraví sa, že patrí medzi najkrajšie v Žilinskej diecéze. A môžeme to iba potvrdiť.
V dvoch radoch sú usporiadané kaplnky Krížovej cesty v Bitarovej. Spolu ich je štrnásť a spája ich krížový chodník. Kalváriu v obci vybudovali v roku 2002, a to na kopci zvanom Háj. Každý rok sa v obci na sviatok Svätého Augustína konajú Hody a slávnostná svätá omša býva práve na Kalvárii.
Do Bitarovej sme taktiež prišli autom, našťastie priamo pod Krížovou cestou sa dalo aj zaparkovať. Ako prvá nás privítala kaplnka Lurdskej Panny Márie.
Kalvária v Bitarovej. Patrí medzi najkrajšie.
Potom smerom hore postupne v miernom svahu sú rozostavané kaplnky, pomedzi ktoré sa prechádza striedavo mierne stúpajúc z jednej strany svahu na druhú.
Na vrchole sa tiež dá oddýchnuť. Na mieste starého cintorína je postavený prístrešok s cyrilometodským krížom. Vedľa stojí drevený kríž s Ukrižovaným Ježišom Kristom.
Rajecká Lesná
Kedysi Frivald, dnes Rajecká Lesná. Známa svojou kalváriou, dreveným betlehemom, Domom Božieho narodenia, Domom pútnikov i vztýčeným slovenským dvojkrížom. Nás zaujala práve Krížová cesta, ktorú tu vybudovali. Spomedzi tých, ktoré sme navštívili bola najväčšia a zároveň i najstaršia. Murované kaplnky sú veľké a rodáci vtedajšieho Frívaldu sa v 20. rokoch minulého storočia dohodli, že postavia kalváriu.
Reliéfy do kaplniek vyhotovili v Mníchove z kamenistej masy, rámy sú z tvrdého dreva. Na vrchu kalvárie stojí jednovežový kostolík Nanebovstúpenia Pána. Vedľa oltára sú sochy slovanských vierozvestov sv. Cyrila a Metoda.
Frívaldská kalvária. Patrí medzi najnavštevovanejšie.
Ako sme sa dozvedeli od starších rodákov, vraví sa, že posviacky kalvárie, ktorú vykonal biskup v 1921 roku, sa zúčastnilo viac ako 15-tisíc veriacich zo širokého okolia.
Na tejto Krížovej ceste, na ktorú vás vedie brána s nadpisom Vezmi si svoj kríž a nasleduj ma, sa oproti ostatným kalváriám premlelo asi najviac ľudí. Krížová cesta totiž láka turistov nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia.
14 zastavení
1. Pán Ježiš je odsúdený
2. Pán Ježiš prijíma kríž
3. Pán Ježiš padá po prvýkrát pod krížom
4. Pán Ježiš sa stretáva
s Pannou Máriou
5. Šimon pomáha niesť kríž
6. Veronika utiera Kristovu zakrvavenú tvár
7. Pán Ježiš padá po druhýkrát pod krížom
8. Ženy ľutujú Pána Ježiša
9. Pán Ježiš padá pod krížom po tretí raz
10. Pánu Ježišovi berú šaty
11. Pán Ježiš je pribitý na kríž
12. Pán Ježiš na kríži umiera.
13. Ježišovo telo je položené do lona Panny Márie
14. Ježišov pohreb