ŽILINA. Pacient sa sťažuje na žilinskú nemocnicu. Nebol spokojný s prístupom personálu v úrazovej ambulancii.
Na podlahe vraj bola krv, nemal mu kto pomôcť s dopravou na rőntgenologické vyšetrenie a neprofesionálne podľa neho bolo aj správanie personálu.
Podľa hovorkyne nemocnice konal lekár profesionálne, pacient však zrejme náhodne vystihol moment, kedy bola čakáreň zaplnená.
Úlohu zrejme zohrala aj skutočnosť, že v lete, oproti ostatným obdobiam, býva zvýšený výskyt úrazov, ktoré musia v úrazovej ambulancii ošetriť.
Zlá skusenosť a bolesť
V piatok pred dvomi týždňami sa čitateľovi zo Žiliny stal nepríjemný úraz. Ako starší človek sa na záhrade pošmykol a poranil si nohu. Manželka ho s bolesťami priviezla na úrazovú ambulanciu.
„V čakárni bolo asi trinásť pacientov. Už vstup do nej bol odstrašujúci. Na podlahe krv, lavice obsadené, z tvárí prítomných sa zračila bolesť z utpenia a čakania. Navyše všetky miesta boli obsadené a niektorí pacienti museli stáť,“ opisuje situáciu čitateľ.
Za celú dobu, podľa neho, nevyšiel ani raz lekár, ktorý by určil rozsah zranení a poradie, v akom by mali vstupovať do ordinácie.
„Ja som sa na rad dostal po šiestich hodinách. Keď ma poslali na rőntgen, k dispozícii nebol nikto, kto by mi pomohol. Musel som požiadať ostatných pacientov, dobrovoľníkov, aby manželke pomohli naložiť ma do vozíka a do výťahu. Na poschodí mi museli pomôcť ďalší dvaja,“ hovorí.
Lekár: Môžete ísť domov
Horor vraj preňho začal až po tom, ako sa vrátil späť do ambulancie. „Lekár konštatoval, že nič nie je zlomené, len natiahnuté a môžem odísť. Neveril som vlastným ušiam, tak mi povedal, aby som si na nohu prikladal ľad. Protestoval som, tak mi na naliehanie dali nejakú masť, aby mi aspoň stlmila bolesť,“ posťažoval sa.
Problém vidí v nedostatkú personálu a zrejme aj v nedostatku financií. Obáva sa, čo sa stane, ak ministerstvo zruší úrazovú ambulanciu v Žiline. Údajne totiž uvažujú o ich redukcii o 50%.
Nemocnica: Mrzí nás zlý pocit
„Mrzí nás nespokojnosť pacienta. Ak však lekári riešia urgentne krvácajúceho pacienta, nie je okamžite čas riešiť upratovanie priestorov,“ hovorí hovorkyňa nemocnice Petra Lihanová.
Podľa jej slov je počet miest v čakárni limitovaný jej veľkosťou. Doteraz sa vraj nikdy nestalo, že by bolo miest na sedenie málo. „Skúsenosť čitateľa vychádza zrejme z toho, že v letnom období je zvýšený výskyt úrazov. Z toho vyplýva aj dlhšia doba čakania na vyšetrenie. Rozhodne to nie je spôsobené nedostatkom personálu, ani financií,“ dodala.
Ak lekár, podľa nej, na základe rőntgenu skonštatoval, že noha bola len narazená a odporučil mu len studené obklady, nemôže jeho stanovisko spochybňovať. „Určite však konal v najlepšom záujme pacienta,“ povedala.
Robia všetko, aby boli pacienti spokojní
Lihanová ubezpečuje, že v žilinskej nemocnici sa v žiadnom prípade nebude redukovať traumatologická starostlivosť, práve naopak. „Chcela by som čitateľov ubezpečiť, že vedeniu nemocnice leží na srdci vysoká úroveň poskytovaných služieb, aj v oblasti urgentnej starostlivosti. Svedčí o tom aj naše úsilie o čo najrýchlejšie sprevádzkovanie celkom novej budovy urgentného príjmu,“ dodala. Jeho spustenie do prevádzky očakávajú koncom prázdnin, alebo v septembri.
„Chcela by som pacientov ubezpečiť, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa podobné, nepríjemne situácie, neopakovali.