ŽILINA. Piaty pluk špeciálneho učenia zo Žiliny sa považuje za elitný klub, ktorý je najkvalitnejšie vyzbrojený v rámci Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
V septembri dvadsať vojakov z jeho radov odíde na pol roka do Afganistanu, kde budú pôsobiť prvýkrát v histórii nasadenia slovenských ozbrojených síl v operácii ISAF aj mimo tábora. Svoju činnosť budú vykonávať po boku vojakov Armády Spojených štátov amerických a príslušníkov afganskych bezpečnostných síl a afganskej polície.
Hlavné poslanie
„Hlavným poslaním jednotky, v zostave, v ktorej bude aj dvadsať príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, je výcvik afganských bezpečnostných síl a spoločné plnenie úloh špeciálnych síl,“ hovorí hovorca 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny Mário Pažický.
„Budú sa pohybovať aj v priestore mimo základne, teda mimo stráženého objektu. Budú v kontakte s afganským obyvateľstvom,“ informuje hovorca.
Príprava na vysokej úrovni
Ako zdôraznil minister Ľubomír Galko pre tlačovú agentúru TASR pred niekoľkými týždňami, „naši vojaci nejdú do Afganistanu zabíjať“. V prípade, ak si to bude situácia vyžadovať, sú však pripravení brániť sa.
Vojaci zo žilinského pluku sa na odchod do Afganistanu pripravovali dlhodobo. Sú cvičení pre plné spektrum úloh síl pre špeciálne operácie, ďalej na sprevádzanie konvojov, zadržiavanie nebezpečných osôb, likvidáciu odhalenej munície či likvidáciu skladov plných takejto munície.
S koaličnými partnermi okrem toho cvičili i plánovanie operácií, taktickú streľbu z vozidiel a ďalšie činnosti, s ktorými sa počas pôsobenia v Afganistane môžu reálne stretnúť.
Podľa ministra obrany sú vojaci pre operáciu ISAF pripravovaní naozaj veľmi dobre. Nielen po bojovej stránke, ale tiež sú schopní sa na vysokej úrovni postarať aj o zraneného kolegu.
„Zaujímavosťou je napríklad aj to, že všetci vojaci z 5. pluku špeciálneho určenia vedia zaviesť svojmu kolegovi kanylu v prípade, že je to potrebné, priamo do žily a priamo na mieste, kde vojak utrpí zranenie,“ povedal pre TASR Galko.
Rotujú
Za pár týždňov odídu dvadsiati vojaci žilinského pluku na pol roka do Afganistanu. Po pol roku budú pravidelne rotovaní. „Príslušníci pluku rotovali od vzniku pluku v operáciách OSN, NATO a EÚ,“ informuje Pažický.