TERCHOVÁ.
Autorom sochy je ľudový rezbár Ján Palko zo Štiavnika v okrese Bytča. Od malého chlapca so inklinoval k zbojníckej tematike a keď som sa dostal k vyrezávaniu, ešte sa to umocnilo. Sochu som vytvoril podľa predstavy, ktorú som ako chlapec mal. Vrkoče, vybíjaný opasok, vybíjaná valaška. Je z lipového dreva, ktoré som dostal z Považského múzea (PM) v Žiline, keď im vietor pováľal niekoľko storočné lipy. Z umiestnenia sochy v Terchovej mám radosť, pretože to je oblasť, kde sa s Jánošíkom žije a táto tradícia pretrváva, skonštatoval Palko.
V budove obecného úradu sídli aj expozícia PM Jánošík a Terchová. Podľa riaditeľa PM Borisa Schuberta existuje expozícia v súčasnej podobe viac ako tri roky. Má za cieľ mapovať nielen osobnosť Jánošíka, ale vôbec Terchovú ako obec a región. Ohlasy na expozíciu sú veľmi dobré a každoročne sa ju snažíme prostredníctvom Jánošíkových dní niečím obohatiť, zviditeľniť a urobiť ešte zaujímavejšou, povedal Schubert.
Doplnil, že sochu Juraja Jánošíka sa múzeum rozhodlo venovať obci Terchová. Na začiatku bola myšlienka urobiť na 49. ročníku Jánošíkových dní niečo výnimočné. Oslovili sme pána Palka, aby nám zhotovil sochu Jánošíka. Bola to myšlienka, ktorá sa potom rozvinula do realistickej podoby. Chceme, aby socha reprezentovala Terchovú a Jánošíka ako významnú osobnosť Terchovej, uviedol Schubert.