LIETAVA. Zrúcanina hradu Lietava, vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je taktiež zapísaná v zozname 100 ohrozených pamiatok sveta, je od roku 2008 vo vlastníctve Združenia na záchranu Lietavského hradu. V posledných rokoch sa na jeho obnove podieľa asi 40 dobrovoľníkov. V budúcom roku sa do záchrany hradu pravdepodobne zapoja aj nezamestnaní ľudia zo Žiliny a okolia v rámci projektu rezortu Ministerstva kultúry SR.
Nedobytno dobytný
Osemstoročný hrad je opustený už vyše 250 rokov. Aj keď ako jeden z mála hradov na Slovensku nebol nikdy dobytý, v posledných rokoch ho dobýja práve zub času. Niektorí obyvatelia Lietavy sa na zúfalý stav zrúcaniny už nemohli dlhšie pozerať. Aby prinavrátili kultúrnej pamiatke jej zašlú monumentálnosť, založili občianske združenie na jeho záchranu. Už dvanásť rokov sa jeho členovia do hradu vracajú, aby krok po kroku odstraňovali havarijný stav zrúcaniny.
Ani daždivé počasie im nezabráni, aby pokračovali vo svojom vytýčenom cieli. V čase písania tohto článku sa zameriavajú na objekt veže starej brány, v ktorej priestoroch akurát menia strop druhého podlažia. „Zatiaľ odstraňujeme len havarijný stav. To znamená, že len jediná veža hradu prechádza čiastočnou rekonštrukciou, ostatné objekty hradu zatiaľ riešime len v rozsahu odstránenia havarijného stavu,“ vysvetľuje riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu Ľubomír Chobot.
Svojpomocne
Keďže hrad obnovujú dobrovoľne, peniaze si musia zháňať svojpomocne. Peniaze získavajú najmä od súkromných darcov, grantových organizácii a nadácii. Od roku 2004 ich významne podporuje aj Ministerstvo kultúry SR, ktoré každoročne na základe podaného projektu posiela združeniu finančnú čiastku na práce, by ich nemuseli zastaviť.
„Na dobrovoľnej báze sa však hrad zachrániť nedá, a preto musíme k jeho obnove pristupovať profesionálne. To znamená, že väčšie finančné prostriedky, ktoré sa nám podarí získať, preinvestujú pod naším dohľadom a pod dohľadom pamiatkarov stavebné firmy,“ vysvetľuje.
Významná návšteva
Minulý týždeň zavítal na hrad aj minister kultúry Daniel Krajcer v rámci prázdninového turné po slovenských hradoch. Svojimi návštevami odštartoval najväčšiu plánovanú obnovu kultúrnych pamiatok, ako tu doteraz bola.
Spolu so sekciou kultúrneho dedičstva vypracovali totiž projekty, ktorých hlavným zámerom je zapojiť do obnovy hradov nezamestnaných ľudí pod dohľadom skúsených dobrovoľníkov z občianskych združení pôsobiacich na pamiatkach už niekoľko rokov, a tak sa pokúsiť ochrániť naše kultúrne dedičstvo.
Je veľká pravdepodobnosť, že aj hrad Lietava sa do projektov zapojí, čím môže jeho obnova rýchlejšie napredovať.
„S ministrom kultúry Danielom Krajcerom sme sa zhodli na tom, že kultúrne dedičstvo na Slovensku je veľmi zanedbané. Myslíme si, že sa blíži čas zlomu a ak sa zrúcaninám hradov čo najskôr nezačneme venovať, v dohľadnom čase sa naozaj zmenia v kopu neforemnej sute. Hovorili sme hlavne o tom, že sa pokúsime aj s inými občianskymi združeniami využiť silu dobrovoľníctva, silu skúsenosti, ktoré už máme a pokúsime sa zvrátiť ich neblahý stav,“ hodnotí stretnutie s minis-trom Ľubomír Chobot.
Do projektov Ministerstva kultúry by sa veľmi radi zapojili. Ak ich nakoniec vyberú, je možné, že už v budúcom roku budú na hrade pracovať aj nezamestnaní ľudia zo Žiliny a okolia, alebo sa bude hrad čiastočne rekonštruovať cez takzvaný Nórsky finančný mechanizmus.
V rukách budúcich generácií
Obnova Lietavského hradu nie je otázka dvoch alebo troch rokov, ale niekoľkých desaťročí. Úspešná realizácia závisí najmä od záujmu ľudí, ktorým nie je ľahostajný jeho osud a ktorí budú ochotní pokračovať v záchrane ako aj obnove.
„Verím a dúfam, že aj naši budúci potomkovia, ktorým zachováme terajšiu hmotu tohto hradu, budú sa nielen kochať na tomto úžasnom objekte, no súčasne sa budú snažiť ho aj chrániť pre ďalšie generácie,“ hovorí Ľubomír Chobot.