Kontrolná agentúra totiž tvrdí, že firma fakturovala viac, ako v skutočnosti urobila a niektoré platby zrušila. Mesto nesúhlasí a faktúry uhradilo zo svojho.
BYTČA. Spôsob realizácie námestia v Bytči, na ktorú mesto získalo viac ako 1,2 miliónovú dotáciu z európskych fondov, vzbudzuje podozrenia z porušenia zákona a spôsobenia finančnej škody.
Agentúra: Fakturovali viac, ako urobili
Podľa zistení agentúry SO/RO, ktorá má na starosti kontrolu vynakladania európskych peňazí, mala firma Hastra, ktorá rekonštrukciu robila, mestu vyfakturovať niektoré práce vo väčšom rozsahu, ako boli vykonané. Keďže mesto ich prevzalo a SO/RO peniaze stopla, zaplatili to občania Bytče. Namiesto z eurofondov, totiž musela samospráva faktúry uhradiť z vlastného rozpočtu.
SO/RO prvýkrát vykonalo kontrolu v januári. „Zistili sme, že časť prác, v objeme asi 30-tisíc eur, ktoré firma fakturovala, nebola v skutočnosti vykonaná. Tieto peniaze sme mestu nepreplatili. Asi na 15-tisíc eur nám mesto predložilo dobropis a na zvyšok výpis z bankového účtu o prevode peňazí na účet firmy,“ hovorí riaditeľ Milan Ovseník.
Sporné palisády
Jedno takéto pochybenie sa týka prác na osadení drevených palisád. Podľa našich informácií mala firma osadiť
v parku na Hlinkovej ulici 800 metrov drevených palisád. V skutočnosti však osadila len 200 dĺžkových metrov. Faktúrovala však celých 800, ako to bolo uvedené v zmluve.
Drevené palisády v parku na Hlinkovej ulici. Namiesto 800 metrov ich osadili len 200. FOTO: MICHAL FILEK
Hastra sa bráni tým, že išlo o chybu projektanta. „Projektant uznal, že urobil prepisovú chybu a do projektu zadal bežné metre, namiesto kusov, čomu zodpovedá aj prislúchajúce množstvo materiálu. Nie je vyfakturované nič, čo by v skutočnosti nebolo urobené. Dokonca sme viac urobili, ako fakturovali,“ hovorí stavbyvedúci Juraj Lazúr.
Podľa Ovseníka je to na odborné posúdenie. Treba si však podľa neho uvedomiť, že keď mesto vstupovalo do súťaže, deklarovalo, že má projektovú dokumentáciu v poriadku. „Firma naceňovala tú technickú jednotku, ktorá tam bola uvedená. V zmluve boli schválené bežné metre, a tak podľa nej malo byť zrealizovaných 800 bežných metrov, v skutočnosti ich bolo len dvesto,“ povedal riaditeľ agentúry.
Kauza sa úplne zamotala na zastupiteľstve v júni, kedy Hastra žiadala preplatiť aj druhú faktúru za práce naviac. Jej súčasťou opäť boli, okrem iného, aj spomínané palisády. „Keďže firma trvá na tom, že namiesto 800 osadila až tisíc kusov, zrejme žiada o doplatenie tých dvesto,“ dodal Ovseník. Poslanci tentokrát faktúru odmietli preplatiť.
Prednosta: Práce boli podľa projektu
Samospráva zrejme takto preplatila firme aj ďalšie takéto faktúry a občania tak pravdepodobne prišli o 15-tisíc eur, ktoré mesto firme vyplatilo z vlastného rozpočtu, namiesto toho, aby ich dostalo z európskych fondov. Otázkou zostáva, ako mohol stavebný dozor odsúhlasiť vykonanie práce, ktoré podľa projektovej dokumentácie v skutočnosti neboli urobené a prečo objednávateľ, teda mesto, stavbu prevzalo.
Prednosta úradu Andrej Gallo chybu popiera. „Všetky práce, ktoré mesto Bytča firme Hastra uhradilo boli zrealizované podľa schválenej projektovej dokumentácie a uhradené po ukončení a kolaudácií diela,“ povedal.
Objednal práce neoprávnene?
Firma Hastra už dvakrát mesto požiadala o dodatočné preplatenie faktúr za práce naviac, ktoré neboli kryté v rozpočte. Objednať ich mal bývalý primátor Peter Korec, avšak bez rozhodnutia zastupiteľstva a verejnej súťaže.
Prvú faktúru, ktorá nebola súčasťou projektu, vo výške okolo 14-tisíc eur ešte v januári, po rozhodnutí zastupiteľstva, mesto preplatilo. V júni však druhú, približne v rovnakej výške, poslanci zaplatiť odmietli.
Korec tvrdí, že práce boli v pôvodnom projekte, ale na poslednú chvíľu z neho vypadli. V tom, že práce objednal, nevidí problém.
„Ide o časť chodníka, ktorý by zostal nedorobený. Práce boli reálne vykonané a neboli predražené. Nerozumiem, prečo teraz poslanci nechcú faktúru preplatiť. Je to pre mňa smiešne. Mal vari takýto kúsok chodníka zostať nedorobený?“
Pochybenie a porušenie zákona o rozpočtových pravidlách v tomto prípade konštatovala aj hlavná kontrolórka mesta Drahomíra Múdra. „Na tieto práce nie je uzatvorená zmluva, ani objednávka. Nebol vypracovaný dodatok
k rozpočtu, ani dodatok k zmluve. Realizácia prác nie je potvrdená v preberacom protokole a v stavebnom denníku nie je zápis o potrebe rozšírenia predmetu diela. Práce však v skutočnosti boli vykonané,“ konštatovala.
Poslanci sa rozhodli faktúru firme nepreplatiť. Ako zareaguje firma Hastra sme sa nedozvedeli, pretože minulý týždeň boli obaja konatelia na dovolenke. Lazúr však uviedol, že všetky práce naviac si riadne objednalo mesto. „Pýtali sa nás, koľko by stálo vykonanie týchto prác navyše, my sme im to nacenili a oni sa rozhodli, že to chcú,“ povedal.
Budú žiadať prešetrenie
Keďže Korec objednanie prác priznal, hoci ich nemal kryté v rozpočte, firma bude mať pravdepodobne navrch a mesto bude musieť faktúru uhradiť.
Predseda finančnej komisie Peter Bologa vidí závažné pochybenia bývalého primátora. „Primátor svojvoľne rozhodol o objednávke prác, bez schválenia zastupiteľstvom, čím podľa môjho názoru porušil zákon o rozpočtových pravidlách. Ďalšou chybou je, že ak by aj takáto rozpočtová položka bola schválená zastupiteľstvom, musela by nasledovať verejná súťaž na zhotoviteľa. Myslím si, že ďalším pochybením bolo nedodržanie fakturačných termínov podľa zákona o účtovníctve.“
Bologa hovorí, že dá podnet na dôkladné prešetrenie a ak by sa podozrenia potvrdili, bude žiadať vyvodenie zodpovednosti.
„Prioritne budem žiadať prijatie takých opatrení, aby uvedené praktiky, ktoré neboli ojedinelé v minulosti, sa na mestskom úrade a v organizáciách mesta Bytča z pozície primátora a zamestnancov v budúcnosti neopakovali
a fungoval omnoho účinnejší kontrolný mechanizmus mesta ako do dnešných dní,“ pridal sa Ovseník, ktorý je zároveň aj mestským poslancom.