ŽILINA.
Výstava je podľa riaditeľky KKS Sone Řehákovej už tradičnou živou pozvánkou na festival. Výstava je zameraná na ľudové nástroje Terchovskej doliny. Je tu kontrabas, husle, ale nájdeme tu aj heligónku, píšťaly, zvonce. A sú tu hudobné nástroje, ktoré majú 50, 60 i 100 rokov. Zozbierali sme ich od jednotlivých výrobcov a majiteľov. Zároveň je to prezentácia terchovských rodákov, ktorí sú nielen z Terchovskej doliny. Ale sú to aj rodáci, ktorí už žijú mimo Terchovej, či je to Martin alebo Rovinka, kde spomeniem Vila Mešku, skonštatovala Řeháková.
Šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj pripomenul tohtoročné jubileum terchovskej muziky, ktorá si pripomína 120. výročie prvej doloženej písomnej zmienky. Je celkom logické, že táto skutočnosť sa premietla aj do tohtoročných Jánošíkových dní a dva úvodné programy sú venované práve terchovskej muzike. Jej genéze, vývinu, predstaviteľom muzikantským rodom z Terchovej. A zároveň sa budeme zamýšľať nad tým, ako terchovská ľudová tradícia, a najmä muzika, výrazne posunula Terchovú do širokých domácich, ale aj medzinárodných súvislostí. Chceme potvrdiť reputáciu terchovskej muziky, ako ojedinelej kontinuity na Slovensku, ktorá sa už 120 rokov vyvíja systematicky, nepretržite a mám taký dojem, že v posledných rokoch ešte intenzívnejšie ako v minulosti, povedal Cabadaj.
Štyri dni 49. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej ponúknu do 31. júla 2011 na štyroch festivalových pódiách vystúpenia takmer 1200 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny a Poľska. Novinkou tohtoročných Jánošíkových dní bude podľa šéfdramaturga festivalu samostatný detský folklórny program s názvom Ratolesti, ktorý sa uskutoční v sobotu v amfiteátri Nad bôrami. Je to pokus založiť novú tradíciu veľkého detského programu, kde by dostali priestor najlepšie detské folklórne súbory a skupiny, ktoré na Slovensku pôsobia. A zároveň ich chceme takto motivovať, aby ďalej pokračovali v rozvíjaní našej ľudovej tradície. Druhou novinkou je program Škola tanca vo festivalovom stane, ktorej cieľom je v sobotu podvečer atraktívnym spôsobom naučiť záujemcov tancovať tance z Terchovej a okolia, dodal Cabadaj.
Doplnil, že popri dominantnom folklóre nebude chýbať ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav, prezentácia ľudových remesiel a škola remesiel, razenie dukáta s motívom Jánošíka, komorné programy či ohňostroj. Po rokoch sa dočkáme v rámci Jánošíkových dní niečoho veľkolepého odhalíme sochu Juraja Jánošíka. Neprezradím, o aké dielo pôjde, ani kto je jeho autorom. Bude to v sobotu pred obecným úradom, doplnil Cabadaj.