e remeslo.
VEĽKÉ ROVNÉ, BUDATÍN. Drotárstvo bolo remeslo, ktoré naši starí otcovia vykonávali sezónne vandrovným spôsobom už od polovice 18. storočia. Drotári sa zaoberali výrobou a predajom výrobkov z plechu a drôtu a podomovým opravovaním kuchynského riadu. Dodnes sa zachovali ich brašne, náradie a niektoré výrobky. Dnes už drôtovať nevie veľa ľudí, napriek tomu sa nájdu fanúšikovia drôtu, ktorí sa spolu stretávajú na festivale drotárstva a spoločne si vymieňajú svoje skúsenosti.
Srdce drotárie
Jedným z najvýznamnejších centier drotárstva je obec Veľké Rovné. Už pri vchádzaní do obce vás privíta nadpis – Vitajte v srdci Drotárie! Aj pre to sa sem oplatí prísť. A hlavná cesta vás zavedie do stredu obce, kde je v budove Obecného úradu Drotárske múzeum. „Je to minimúzeum, ktoré má dve časti. Autorom výstavy prvej miestnosti je Ladislav Fapšo, ktorý chodil po kopaniciach a po starých chalupách a z povál od ľudí toto všetko pozbieral,“ sprevádza nás múzeom Anna Hnidzíková.
Vo veľkých vitrínach sú umiestnené autentické drôtené predmety. Expozícia navyše návštevníkov oboznamuje s drotárskym remeslom obce, jej päťdesiatich osád a kopaníc. „Vystavené exponáty sú drôtené predmety z plechu, drôtu, ale aj náradia a drotárske krošne.“
V druhej miestnosti sú vystavené veci od rovňanského rodáka Ladislava Mikulíka, ktorý sa k drôtovaniu dostal až v dôchodkovom veku. „Máme od neho aj jeden unikát, a tým je betlehem,“ prezradila Hnidzíková.
Keď sa drotár narodil
Ďalšie miesto, ktoré sa oplatí navštíviť a kde si možno obzrieť drotárske výrobky a priblížiť život drotárov, bol Budatínsky hrad. Výstava v areáli hradu, s názvom Keď sa drotár narodil, prezentuje najmä pozoruhodné drotárske obyčaje, ktoré boli typické pre región severozápadného Slovenska.
FOTO: TASR - PAVOL ĎURČO
„Okrem drotárskeho zvykoslovia sa z výstavy dozviete viac aj o spôsoboch života, bývania a odievania drotárov
v spomínaných lokalitách,“ povedala Katarína Kendrová, autorka výstavy. Táto výstava je však časovo obmedzená, preto si ju netreba nechať ujsť. Potrvá do konca augusta tohto roka.
Najväčšia zbierka na svete
Poslednou zastávkou bola Považská galéria v Žiline. Na jej prízemí sa totiž nachádza najväčšia drotárska zbierka na svete. Pozostáva z dvoch tematicky ucelených častí. Prvá z nich prezentuje tradičné historické polohy drotárstva a druhá rieši presahy drotárstva do súčasného remesla, umeleckého remesla a umenia. Spolu tu možno obdivovať až 150 trojrozmerných predmetov a výtvarných diel od najjednoduchších prác vandrovných drotárov až po umelecké práce z drôtu.
FOTO: ARCHÍV PMZA