Inštruktor plávania upozorňuje, že letné kúpanie môže byť nebezpečné, ak preceníte svoje schopnosti.
KOTEŠOVÁ. Smutné chvíle v týchto dňoch prežívajú obyvatelia Dlhého Poľa. Začiatkom minulého týždňa otriasla ich dedinou hrozná správa. V neďalekej Kotešovej sa totiž v štrkovisku utopil len dvadsaťročný Marek, obyvateľ ich obce.
Tragédia sa odohrala v nedeľu, 10. júla, vo večerných hodinách. Skupina mladíkov z Dlhého Poľa, medzi nimi bol aj Marek, sa ešte v poobedných hodinách vybrala na futbalový turnaj, ktorý sa konal v Kotešovej. Po turnaji nasledovala zábava, ktorej sa mladíci tiež zúčastnili. Pravdepodobne túžba schladiť sa počas sparného večera priviedla chlapcov k vodnej ploche za dedinou, ktorú miestni nazývajú „Bagroviská“.
Na tomto štrkovisku sa odohrala tragédia. Miestni ho nazývajú "bagroviská". FOTO: MICHALA STEHLÍKOVÁ
Nevedel plávať
Marek vraj nechcel ísť, nevedel totiž plávať. Nakoniec sa však v sprievode svojich kamarátov vydal na miesto nešťastia, čo sa mu stalo osudným. „Chlapci sa zo zábavy odišli okúpať na bagroviská. Zrazu si všimli, že jeden z nich chýba. Nemohli ho nikde nájsť. Ihneď zavolali pomoc,“ hovorí starosta obce Kotešová Peter Mozolík.
Po pár minútach od telefonátu vystrašených chlapcov prišli na miesto tragédie hasiči z Bytče, ktorí sa ihneď pustili do pátracej akcie. „Spolu s hasičmi nezvestnú osobu vyhľadávali aj príslušníci polície so psom. Po 2 hodinách prehľadávania brehov štrkoviska bolo pátranie prerušené do ranných hodín,“ povedala žilinská hovorkyňa hasičov Miroslava Ondrichová.
Po neúspešnom nočnom zásahu dorazili na štrkovisko v skorých ranných hodinách potápači zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiline, ktorí pod hladinou vody ďalej pátrali po nezvestnom Marekovi. Do pátracej akcie sa neskôr zapojili aj príslušníci Pohotovostných policajných útvarom zo Žiliny. Okolo pol štvrtej poobede nevládne telo lokalizovali a vytiahli z vôd bagroviska.
„Na mieste prítomná lekárka konštatovala smrť bez viditeľných známok vonkajšieho násilia a nariadila zdravotno-bezpečnostnú pitvu,“ povedala hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová.
Veľká tragédia
Smrť mladého človeka sa veľmi silno dotkla obyvateľov Dlhého Poľa, ktorí ho poznali, ako dobrého a vždy nápomocného mladíka. V dedine sa však o tragédii veľa nehovorí, ide o veľmi citlivú tému. „Nik-to o tom rozprávať nechce. Ani sa poriadne nevie, kto na osudnom mieste v tej noci bol. Marek bol dobrý chalan. Dalo sa s ním porozprávať. Vždy pomohol, keď bolo treba,“ povedala jedna z obyvateliek Dlhého Poľa.
Pre celú obec je to obrovská tragédia. FOTO: MICHALA STEHLÍKOVÁ
Do reči nebolo ani starostke obce Dane Veveričíkovej, ktorá nám však potvrdila, že pre celú obec je to obrovská tragédia. „Všetci sa tu navzájom poznáme, o to je to pre nás ťažšie,“ hovorí so smútkom
v hlase.
Letné kúpanie prináša riziká
S rastúcimi dennými teplotami rastie aj chuť ľudí ochladiť svoje rozhorúčené telá v chladnej vode. Inštruktor
a tréner plávania Peter Fiabáne však upozorňuje, že letné kúpanie môže byť aj nebezpečné. „Okrem príjemných zážitkov nesie letné kúpanie so sebou aj riziká. Tie stúpajú primerane so znižujúcou úrovňou plávania dotyčnej osoby. Mimoriadne rizikovou skupinou sú samozrejme deti a neplavci, respektíve plavci začiatočníci, ktorí najčastejšie môžu preceniť svoje schopnosti,“ informuje.
Upozorňuje, že človek by v žiadnom prípade nemal vkročiť do vody, ak je pod vplyvom alkoholu, rozhorúčený alebo unavený. Mal by sa vyhýbať vodným plochám, ktoré nie sú pod dozorom plavčíka, prudšie tečúcim tokom s výskytom vírov, splavom, neznámym mútnym vodám, kde si nemôže byť istý, aká nástraha sa skrýva pod vodnou hladinou.
„Pre plávanie a rekreačné kúpanie sú vo všeobecnosti vhodné všetky vodné plochy vyhradené pre plávanie. Ide
o bazény, kúpaliská, jazerá, či priehrady, ktoré majú svojho správcu, respektíve prevádzkovateľa, ktorý sa stará o hygienu a bezpečnosť návštevníkov,“ hovorí Fiabáne.
UŽITOČNÉ RADY K VODE:
- nepreceňovať svoje sily, nechodiť plávať, ak ste unavený
- odhadnúť úroveň svojej plaveckej kondície, plávať uvoľnene
- plávať len vo vyhradených vodách
- rešpektovať zákaz kúpania (plávania)
- do vody vstupovať postupne, s osviežením pod sprchou či vo vode
- neskákať z veľkých výšok dolu hlavou do neznámej vody, kde nepoznáme hĺbku a profil dna
- neplávať samostatne na dlhé vzdialenosti, ale v skupine a rovnobežne s pobrežím
- vyhýbať sa miestam, kde sú vodné rastliny a naplavené kmene stromov
- nekúpať sa v miestach prúdiacich riek, v blízkosti hrádzí kde sú vodné kaskády a víry a hrozí, že nás voda strhne do hĺbky
- neplávať v noci a po požití alkoholických nápojov, v blízkosti motorových člnov, skútrov a lodí