LIETAVSKÁ LÚČKA. Začiatok pute Občianskeho združenia Vae Victis sa datuje od roku 2004. Založili ho dvaja kamaráti - milovníci histórie, aby prezentovali spôsob života kmeňa starovekých Keltov. Do ich kruhov postupne prichádzali aj ďalší kamaráti z Lietavskej Lúčky, ktorých myšlienka dvoch mladých mužov veľmi zaujala.
Vynálezci - barbari
„Mnohí ľudia sa čudujú, prečo sme sa rozhodli práve pre Keltov. Veď to boli barbari. Pritom málokto z nich vie, že vynašli hrnčiarsky kruh, železný pluh. Boli majstri tkacích techník. Okrem farieb používali aj veľa vzorov, ktorými zdobili nielen oblečenie, ale aj úžitkové predmety,“ vysvetľuje hovorca a spoluzakladateľ Vae Victis Branislav Smetana.
Aby mohli občianske združenie oficiálne založiť a reálne prezentovať život tohto kmeňa, museli najprv naštudovať množstvo literatúry a odborných materiálov. „Na začiatku nám veľmi pomohli ľudia
z Matice slovenskej, ktorí nám zháňali všetky dostupné publikácie o Keltoch. Ale i zamestnanci jedného odevného závodu, ktorí nám utkali autentické plášte a zaučili nás do tajov tkania,“ hovorí.
Prvé úspechy
Na ponuku zúčastniť sa prvého vystúpenia na verejnosti nemuseli dlho čakať. Oslovilo ich Liptovské múzeum v Ružomberku a už o tri týždne prezentovali remeslá, bojové umenie a rituály Keltov na Havránku. „Ohlasy na naše vystúpenie boli veľmi dobré. Postupne prichádzali ďalšie ponuky. Vďaka známostiam
s historickými skupinami zo zahraničia sme sa dostali aj do Čiech a Nemecka. Dokonca sme hrali aj v jednom dokumentárnom filme nemeckej televízie,“ spomína.
Na vlastné náklady
Všetky repliky, ktoré pri vystúpeniach používajú, si vyrábajú sami a na vlastné náklady. Kostýmy tkajú na krosnách, ktoré si tiež sami zhotovili. Okrem remesiel, bojových umení prezentujú aj obetné rituály.
„Kelti uctievali až 400 bohov. Aby si udržali ich priazeň, vykonávali ľudské obety. Upálením, utopením alebo uškrtením obetovali najmä zdravotne postihnutých ľudí, zajatcov alebo zločincov. My obetovanie počas vystúpenia tiež rekonštruujeme,“ rozpráva o divákmi najžiadanejšej časti programu.
Okrem presvedčivých hereckých výkonov zaujmú aj dobové kostýmy, do ktorých sa všetci členovia Vae Victis prezliekajú. „Najdôležitejším kusom oblečenia Keltov bol plášť. Chránil ich pred poveternostnými podmienkami
a súčasne svojimi farbami a vzormi vyjadroval príslušnosť k rodinnému kmeňu,“ pokračuje v rozprávaní hovorca Vae Victis, ktorý ako jediný v združení nosí biely plášť. Počas vystúpenia je totiž druid (keltský kňaz, veštec, sudca), ktorý žil mimo kmeňa. Ostatní členovia nosia zeleno – bordové plášte
Hobby a životný štýl
„Pôsobenie v takomto združení nám prináša najmä veľa skvelých zážitkov, nových priateľov. Počas podujatí zabúdame na problémy a vžívame sa do života Keltov. Nie je to len náš koníček, ale aj životný štýl,“ hovorí Smetana. Do svojich keltských kruhov privítajú s otvorenou náručou každého nové člena, ktorý má dostatok voľného času a seriózny záujem o tento staroveký kmeň (www.kelti.wbl.sk).