Legendárny Jánošík, rodák z Terchovej a slovenský ľudový hrdina, sa objavil v anglických knižných tituloch, v poľskej počítačovej hre, ale aj ako bábika na predaj na holandskej internetovej stránke. Podľa odborníkov sú jeho hrdinské činy dobre známe aj v zahraničí.
ŽILINA. Jánošík priťahuje pozornosť slovenských spisovateľov, historikov a scenáristov už dlhé roky. Jeho hrdinské činy sa stali podnetom pre tvorbu mnohých umeleckých diel. Dodnes patrí medzi najvýznamnejšie a najznámejšie slovenské osobnosti. Neobdivujú ho len Slováci, ale aj ľudia zo zahraničia. Dôkazov o tom je veľa. Pred dvoma rokmi napríklad vyšla na britských knižných trhoch publikácia s názvom Wanted: Jánošík (Hľadajú Jánošíka).
Kniha od svetového autora
Ilustrovanú knihu o zbojníckom kapitánovi zaregistroval na internete Ján Laurenčík z Terchovej. „Publikácia Wanted Jánošík v anglickom jazyku vyšla približne pred dvoma rokmi. Jej autorom je Andrew Matthews a ilustroval ju Dylan Gibson. Má 72 strán. V anglickom popise sa píše, že legenda Jánošík kradne bohatým, aby rozdal chudobným,“ opisuje knihu Laurenčík.
Dej knihy sa od reality vo veľkej miere odkláňa. FOTO:JL
Dej začína narodením Jánošíka, pokračuje jeho odchodom od rodičov do lesa. Opisuje jeho zbojnícke začiatky
a nakoniec i dolapenie. V závere knihy však Jánošík nezomiera na šibenici, ale víťazi. Kniha má rozprávkový šťastný koniec. To nie je jediný odklon autora od reality. Nezrovnalostí tu nájdete oveľa viac. Jánošík tu napríklad voči útlaku nebojuje valaškou, ale lukom a šípom. Podobne ako anglický ľudový hrdina Robin Hood.
Autor knihy - Andrew Matthews. Vydal desiatky svetových bestsellerov. FOTO: andrewmatthews.com
Silný fenomén
Ďalším nepríjemným zistením pre každého národne cítiaceho Slováka je, že autor z Jánošíka spravil Poliaka. Podľa etnologičky Júlii Marcinovej sa s takouto informáciou môžeme stretnúť v nejednej publikácii. „Keďže raboval so svojou družinou aj na poľskej strane, Poliaci hovoria o ňom ako o svojom hrdinovi, dokonca sú aj takí, ktorí neuznávajú fakty hovoriace o mieste narodenia Jánošíka,“ hovorí.
Podobného názoru je aj spisovateľ a historik Peter Cabadaj, ktorý nám potvrdil, že Jánošík nie je silný fenomén len na Slovensku, ale aj v Poľsku, v Čechách a na Morave. „Publikácií o Jánošíkovi vyšlo v angličtine a v iných jazykoch veľa. Postava Jánošíka sa totiž spája s významnými dejinami mnohých krajín. Najmä v časoch, keď boli v ohrození. Práve symbol Jánošíka dodával ľuďom odvahu a vieru, že sa všetko raz v dobré obráti. Preto zohráva významnú rolu v dejinách literatúry mnohých krajín,“ vysvetľuje.
Jánošík v hre i v komikse
Jánošík nie je len hrdinom kníh, filmov, muzikálov, piesní, ale aj počítačových hier. Na jednu takú nás taktiež upozornil Ján Laurenčík. „Počítačová hra pravdepodobne pochádza z Poľska. Je staršieho dáta, presne z roku 1994,“ hovorí. To nie je všetko. Jeho precízne vyrobenú bábiku si môžete zakúpiť aj na holandskej internetovej stránke, kde ju ponúkajú za nemalú sumu. V Prahe je Jánošík až do novembra neoddeliteľnou súčasťou výstavy venovanej zbojníckemu fenoménu v karpatskej oblasti. Vystavujú tu dokonca aj jeho valašku, ktorú Čechom zapožičalo Slovenské národné múzeum.
Bábika z holandskej internetovej stránky. FOTO:poppentopper.com
Okrem toho vzniklo o našom národnom hrdinovi aj medzinárodné divadelné predstavenie, balet a pred dvoma rokmi sa na slovenskom knižnom trhu objavil aj prvý komiks. Autormi tohto titulu s názvom Ako sa Jurko stal zbojníckym kapitánom sú Vladimír Štric a Peter Jankovič, ktorí vraj pri tvorbe ilustrácií strávili veľa času v Terchovej.