Zaplatiť by to museli obce. Starostovia by službu privítali za jasne stanovených podmienok.
BYTČA. Mestská polícia v Bytči plánuje rozšíriť svoje teritórium. Poslanci prijali zmenu všeobecne-záväzného nariadenia, podľa ktorého sa jej pôsobnosť rozširuje aj na tie obce patriace do okresu Bytča,
s ktorými má mesto uzatvorenú zmluvu o spolupráci.
Reagovali tak na zmenu zákona o mestskej polícii, ktorý rozšírenie pôsobnosti umožňuje. Doteraz to bolo vylúčené. Čo si mesto od tohto kroku sľubuje, sme sa nedozvedeli. Poverený pracovník na komunikáciu s médiami, prednosta úradu Andrej Gallo, sa nám totiž odmietol vyjadriť. „V tejto veci nebudeme poskytovať žiadne informácie,“ povedal. Nie je preto jasné, čo tento krok, okrem zvýšených nákladov, pre Bytčanov prinesie.
Dobrá myšlienka, otázne financie
„Je to dobrá myšlienka, ťažko odhadnúť, ako to bude vyzerať v praxi. Bude dobré, ak si obce takýmto spôsobom pomôžu. Vidím priestor pre synergiu. Pre Bytčanov je však najdôležitejšie to, aby sa neznížil rozsah služieb mestskej polície v rámci mesta a nezvýšili náklady. To sú dve základné podmienky, na ktorých sme sa zhodli na finančnej komisii,“ povedal poslanec Peter Bologa.
Primátor Miroslav Minárčik na zastupiteľstve poslancom povedal, že mesto „pripraví návrh, ktorý predostrie obciam a tie budú znášať všetky finančné náklady“. Podľa našich informácií dostal takúto podmienku od poslancov.
Zaplatia obce, alebo utrpia Bytčania
Podľa odborníkov pohybujúcich sa v prostredí mestskej polície, by však bolo pre tak malú políciu, akou disponuje Bytča, veľmi zložité vykonávať pôsobnosť aj v obciach v regióne bez toho, aby to nebolo na úkor pôsobenia v meste.
Odborníci tvrdia, že aby neutrpela služba polície v Bytči, museli by k súčasným ôsmim príslušníkom, prijať ďalších
a rozšíriť ich počet možno až dvojnásobne. Navyše by ich museli vybaviť technikou, aj autami, inak by to bolo na úkor bezpečnosti Bytčanov.
Starostovia: Podstatné je, koľko budeme platiť
Všetky náklady by znášali obce. Je otázne, či pristúpia na takúto alternatívu. Minárčik pred poslancami zdôraznil, že záujem majú takmer všetci.
Jaroslav Bušfy zo Súľova povedal, že na niektoré úkony by takúto spoluprácu privítal. Napríklad pokutu za zlé parkovanie môže dať iba polícia. Obec ju musí riešiť v správnom konaní.
„Musia však byť presne špecifikované a stanovené pravidlá. Nemôžeme si dovoliť zaplatiť policajta, ale na niektoré úkony by sme si ho mohli prenajať. Nie je to však také jednoduché, preto bude všetko záležať od toho, ako sa nastavia pravidlá a financovanie,“ povedal.
Podobný názor má aj Dag-mar Karasová z Maršovej-Rašova. „Je to otázka financií. Musí sa presne vypočítať, koľko by sme sa skladali na mzdy, réžiu, vybavenie náklady. Dôležité bude aj to, či bude polícia k dispozícii práve vtedy, keď ju budeme potrebovať.
U nás je to najmä počas akcií, ktoré organizujeme,“ povedala.
Podľa Petra Mozolíka z Kotešovej o využití služby mestskej polície z Bytče tento rok neuvažujú, nemajú na to peniaze. Do budúcna to však nevylučuje. „Druhá vec je, že keď mám nejaký problém, zavolám štátnu políciu a tá je zo zákona povinná konať a je to zadarmo,“ dodal na záver Mozolík.