ŽILINA. Predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavol Frankl privítal na smútočnej tryzne za šesť miliónov umučených Židov, vzácnych hostí. Medzi inými Alexandra Ben-Zvi-ho, veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku, Juraja Blanára, predsedu žilinského samosprávneho kraja, Igora Chomu, primátora Žiliny, pos-lanca národnej rady SR Jána Čaploviča, Matina Rodana, honorárneho konzula Slovenska v Izraeli, Pavla Mešťana, riaditeľa múzea židovskej kultúry v Bratislave, zástupcov niektorých kresťanských cirkví a všetkých prítomných
z rôznych kútov sveta.
,,Pripomíname si nie len 6 miliónov židov, ale aj všetky nevinné obete najstrašnejšej vojny v ľudských dejinách. Čas beží, a tak pomaly odchádzajú od nás poslední z tých, ktorí na vlastnej koži prežili útrapy nacistických koncentračných táborov alebo rôznu formu skrývania sa vo vlastnej krajine,“ povedal Frankl.
Obete holokaustu si prítomní z rôznych kútov sveta uctili pietnym aktom a položením vencov pri pamätníku. „Cesta bez návratu“, ktorého autorom je 84 ročný žilinský rodák Arieh Klein. Práve tento rok mu bolo udelené vyznamenanie čestný občan mesta Žilina. Na Slovensko pricestoval aj so svojim najmladším synom a celou jeho rodinou.
„Nechcem, aby zabudli, čo priniesla druhá svetová vojna, koľko smútku spôsobila ľudská nenávisť, akých zverstiev je schopný človek,“ povedal Klein. V roku 1942 bolo z tohto miesta, kde stáli aj vtedy kasárne, vypravených 13 transportov do poľských koncentračných táborov nemeckých nacistických koncentračných táborov na území Poľska. Vtedajší primátor Vojtech Tvrdý, nesúhlasil so zriadením tábora na území mesta, tak tábor vznikol v priestoroch vtedajších kasární.
Choma odmietol spochybňovanie holokaustu. „Vláda svojím nariadením - Židovským kódexom – 290-timi represívnymi paragrafmi zmenila život niekoľkým tisícom ľudí, len preto, že boli Židia. Je poľutovaniahodné, že aj na území samostatného Slovenského štátu bolo zriadených niekoľko zberných táborov, určených na deportáciu nepriateľov Tretej ríše,“ povedal.
Zapaľovanie sedemramenného svietnika uviedol riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Sedem potomkov tých, ktorí zahynuli, prípadne tých, ktorí niekoho počas holokaustu zachránili, postupne zapálili svietniky - na pamiatku zavraždeným. Boli medzi nimi aj deti Michala Majerčíka a jeho manželky Anny. Ich rodičom bolo 15. júla 1981 udelené štátne vyznamenanie štátu Izrael a múzea Yad Vashem v Jeruzaleme Spravodlivý medzi národmi za záchranu Hetty Kleinovej, dnešnej manželky Arieha Kleina.
„Kresťania, bratanci starých Židov majú za najvyššiu cnosť lásku. Ale keď láska neobsahuje spravodlivosť, je zmrzačená. A pokiaľ spravodlivosť neobsahuje lásku, má diery. Spravodlivosť a láska sa stretli v podobe doktora Majerčíka,“ povedal na záver Pavol Mešťan.