ŽILINA. Kniha Žilina a Svojdomov prezentuje identitu mesta v medzivojnovom období od roku 1918 až do 1948, kedy vznikala metropola severného Slovenska. Napísal ju architekt Dušan Mellner. „Žilina je moje hobby. Snažím sa zbierať všetko čo súvisí so Žilinou, hlavne čo sa týka architektúry. Môžem povedať, že už viac ako dvadsať rokov zhromažďujem informácie týkajúce sa mesta. Všetky tieto poz-natky a informácie získané vďaka mojej záľube som nasmeroval do knihy,“ povedal.
Gro materiálu do svojej knihy teda získal zo svojej vlastnej zbierky, ďalšiu časť získal z archívu po starom otcovi, ktorý bol zakladateľom mestskej časti Svojdomov a niektoré informácie a materiály získal aj z mestského archívu. „Zachovalo sa pár projektov, ktoré som v knihe odprezentoval a predstavil tak jedinečný obraz mesta, to ako sa celé vyvíjalo, ako tá myšlienka prišla a podobne.“
Špeciálne o Svojdomove
Rozhodnutie vytvoriť knihu malo svoje opodstatnenie. Z pohľadu architektúry a histórie chýbal podľa autora ucelený pohľad práve na tvorbu funkcionalizmu a avantgardy. Kniha komplexne zachytáva celé obdobie so všetkými významnými stavbami a ukážkami v meste. „Špeciálne sa venujem aj Svojdomovu, ktorý sa svojou urbanistickou koncepciou zaradzuje medzi významné pamiatky Slovenska a svojou veľkosťou realizácie patrí medzi najväčšie realizácie,“ prezradil.
Mesto žije a vyvíja sa
Dušan Mellner predstavuje viac ako 400 fotografií zachytávajúcich mesto, budovy, ulice. „V knihe sú aj fotografie obrazu mesta v krajine, ako vyzeralo v minulosti a a aké je dnes, popísal som podmienky vzniku Žiliny. Práve za prvej republiky vzniklo mesto – metropola, ktorá žila pulzujúcim intenzívnym životom a kedy bola vytvorená urbanistická koncepcia rozvoja, z ktorej Žilina čerpala až do nedávneho obdobia.“
Architektúru v Žiline považuje za výnimočnú - „bola jedným z hlavných centier funkcionalistickej architektúry,“ vysvetlil.
Čitateľ, ktorý siahne po tejto publikácii uvidí obraz mesta a jeho vývoj. „Je to permanentný proces, mesto žije a je tu vidieť akým spôsobom. Cieľom mojej knihy je ukázať pozitíva tohto mesta, aby sme sa ich snažili zachovať.“
Autor nachádza miesta a zákutia, ktoré sa mu páčia a majú jedinečný charakter. Človek si tu nájde miesto, kde sa môže zastaviť, pozrieť sa okolo a vychutnať si prostredie. Či už historické budovy, alebo budovy, ktoré vznikli za prvej republiky. Človek by povedal, že sú to jednoduché kocky a krabice, ale svojimi líniami, elegantnými krivkami umožňujú prežiť rovnaký zážitok, ako aj pri iných historických budovách.“
Spisovateľ má už v šuplíku pripravený ďalší zaujímavý projekt. Jediné, čo nám k nemu prezradil však bola iba téma: Žilina. „Je to moja srdcová záležitosť.“