ŽILINA. Sme krajina, v ktorej dochádza k častým a prudkým zmenám počasia. Svedkom toho je aj minulý týždeň. V pondelok bolo zamračené, v stredu dosahovala v Žiline teplota takmer 30 stupňov Celzia, na čo sa vo štvrtok opäť obloha zatiahla a v noci nás prekvapili silné búrky. V piatok sa opäť vyjasnilo, no cez víkend bola zima a teploty klesli až o desať stupňov. Podľa meteorológov to však nie je nič nové pre toto ročné obdobie.
Nič nezvyčajné
„V júni, ani v ďalších letných mesiacoch nie je nezvyčajné, že sa v priebehu jedného týž-dňa vystrieda horúce až tropické počasie a chladné, pri ktorom sa môže ochladiť zhruba o 10 stupňov,“ povedal Jozef Csaplár, meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Tieto zmeny, podľa neho, spôsobuje zvlnené riadiace prúdenie, ktoré si môžeme predstaviť ako vlnovky, ktoré sa presúvajú - vlnia nad Európou a striedavo prinášajú teplé a studené počasie. „Zmeny teplého a studeného počasia spojené so striedaním vysokej a nízkej teploty, sú spojené zvyčajne so zosilnením vetra a silnými búrkami,“ dodal Jozef Csaplár.
Tak to bolo aj v minulosti
Už v minulosti vraj bolo počasie premenlivé. Hovoria o tom porekadlá a pranostiky, ktoré odrážajú obavy gazdov, roľníkov i vinohradníkov o úrodu. Už v tej dobe boli ľudia radi, keď boli dni slnečné a spŕchlo iba, aby zavlažilo pôdu. No neraz ich prekvapili dni daždivé, krúpy či ľadovec.
Pranostiky, ktoré sa viažu k júnu vznikli rovnako ako i ku každému ďalšiemu mesiacu – na základe pozorovania prírodných javov. Tie si potom ľudia zovšeobecnili. A vďaka tomu poznáme napríklad aj tieto: Suchý jún plní sudy vínom, Netreba v júni o dážď prosiť, príde až začneš kosiť alebo naopak, Ak je jún studený, sedliak krčí rameny, Daždivý jún celé leto skazí, Jún mokrý a studený, barančekom a kuriatkam sa protiví.
Iné pranostiky sa používali v konkrétne dni: Keď prší na Víta, poškodí to žitá a švábka bude zhnitá, Pred Jánom nechváľ jarinu, ale až po ňom, Ladislav huby sial a Pavel ich pozbieral. Avšak najobávanejšími boli a aj stále sú asi medardovské dažde, lebo povestná Medardova kvapka štyridsať dní kvapká.
Ľudia sú na počasie citliví
Náhla zmena počasia však dokáže ovplyvniť aj ľudský organizmus. „Akonáhle je tlaková níž, už sa mi točí hlava a nevládzem sa ani postaviť. Som malátna a rozbolia ma kĺby,“ podelila sa s nami o svoje patálie s počasím 52-ročná Marta zo Žiliny.
Nie je jediná, na ktorú takto vplýva počasie. Zo štatistík vyplýva, že každý druhý človek je citlivý na zmeny počasia, čiže je tzv. meteosenzitívny. Niekto je citlivý viac a reaguje aj na najmenšie odchýlky teploty alebo tlaku, niekto menej, iný nereaguje vôbec.
Rovnako môžu byť reakcie pomalšie alebo menej presné a celkovo môže zmena počasia pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Podľa lekárov ide o ochorenie, ktoré sa nedá liečiť. Prejavuje sa rôzne. Pri prudkej zmene z teplého na studené počasie často bolí hlava, chrbát, kĺby, svaly, niektorých aj zuby. Okrem týchto bolestí môže počasie spôsobiť aj zmeny nálady, podráždenosť, ospalosť, malátnosť, dokonca problémy s koncentráciou a vnímaním.
V každom prípade by takíto ľudia mali sledovať predpovede počasia, aby sa naň vedeli dopredu pripraviť.