ŽILINA.
Výstava podľa jej autorky a zároveň etnologičky drotárstva Považského múzea (PM) v Žiline Kataríny Kendrovej prezentuje drotárske remeslo formou ľudových zvykov, ktoré boli rozšírené v oblastiach severozápadného Slovenska. Ľudové zvyky si v tejto oblasti až do začiatku 20. storočia zachovali množstvo archaických prvkov a v podstate všetky zvyky vychádzali z celkového charakteru drotárskeho remesla. Charakteristické pre toto remeslo bolo, že drotár odchádzal na vandrovku z domu, uviedla Kendrová.
Doplnila, že výstava je rozdelená do niekoľkých tematických celkov. Prezentuje narodenie chlapca v drotárskej rodine, odchod drotára z domu do sveta a posledná časť výstavy predstavuje život drotára na vandrovke. Jeho prácu, ale tiež zvyky spojené s prvým dňom drotárky, ktorému sa pripisoval veľký význam. Väčšina exponátov pochádza z drotárskych obcí Veľké Rovné a Dlhé Pole, povedala autorka výstavy.
Riaditeľ PM v Žiline Boris Schubert zdôraznil, že vstup Festivalu drotárstva do tretej desaťročnice má pre múzeum veľký význam. Musím konštatovať, že po všetkých stránkach má festival jedinečné postavenie a jeho obsahová náplň je jedinečná nielen v rámci Slovenska, ale aj v rámci Európy i sveta, skonštatoval Schubert.
Upozornil, že Festival drotárstva sa v sobotu a v nedeľu presunie do Sobášneho paláca v Bytči. Festival nie je len o výmene skúseností drotárskych majstrov, ale aj o zaujímavých tvorivých dielňach a ďalších aktivitách pre širokú verejnosť. Návštevníci Sobášneho paláca v Bytči môžu v sobotu a v nedeľu využiť Školu drôtovania, kde si pod odborným vedením pracovníkov múzea vyskúšajú základy drotárskej technológie. Novinkou XXI. ročníka bude prezentácia filmov s drotárskou tematikou, ktoré dokumentujú autentické spomienky drotárov na časy ich vandrovačiek, uzatvoril Schubert.