BRATISLAVA. ením pamätníka bolo porušených niekoľko paragrafov Trestného zákona.
"Začali trestné stíhanie v jednom paragrafe. Treba vzhliadať veľmi úzkym spektrom pohľadu, aby človek videl len porušenie jedného paragrafu v tejto veci," povedal dnes na tlačovej besede Peter Marianek z Hnutia HUMAN. Ďalej upozornil, že podľa posudkov, ktoré má hnutie k dispozícií, bol Ďurčanský vojnový zločinec, mesto Rajec však žiadne argumenty neakceptuje a odmieta akúkoľvek diskusiu.
Historička umenia z Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová upozorňuje, že pamätník uchováva v pamäti obyvateľstva spomienku na nejakú významnú osobnosť alebo na konkrétnu historickú udalosť a má prispieť ku kolektívnej pamäti. Ešte pred tvorbou či osadením pamätníkov, ktoré majú byť umiestnené na verejnom priestranstve, by sa k nim preto mala vyjadriť odborná i široká verejnosť. Koklesová pripomenula, že národy sa vyrovnávajú so svojou minulosťou aj tak, že niektoré sochy či pamätníky z verejného priestranstva odstraňujú. Príkladom bola aj socha Klementa Gottwalda, ktorá v minulosti stála na bratislavskom Námestí slobody.
Problém, ktorý vznikol osadením pamätníka Ďurčanskému je dnes podľa Koklesovej preto ešte vypuklejší. "V čase demokracie dochádza k inštalovaniu fašistického vodcu respektíve fašistického reprezentanta slovenského štátu," upozornila. Absurdné je podľa nej aj to, že pamätník v Rajci osadili na Námestí SNP, pričom Ďurčanský Slovenské národné povstanie tvrdo odsúdil. Koklesová si myslí, že existuje riziko, že podobné pamätníky politických predstaviteľov, ktorých minulosť bola smutne zapísaná do našich dejín, sa môžu stať putovným miestom pre neonacistov. "Určite sa zhodneme na tom, že Ferdinand Ďurčanský je rajecký rodák, že bol publicista, že bol právnik, že bol politik a zmienka na jeho rodnom dome, že sa tam narodil a býval, by bola podľa môjho osobného názoru prijateľná," povedal Marianek. Pripomenul však, že keďže Ďurčanský založil slovenskú formu gestapa a vyzbrojil ho, jeho pamätník do mesta nepatrí.
Ak sa Hnutiu HUMAN nepodarí dotlačiť kompetentných, aby pamätník odstránili, je pripravené celú vec riešiť aj na medzinárodnej scéne. "Ak zlyhajú orgány na národnej úrovni, pripravujeme sa aj na to, že prejdeme na medzinárodnú úroveň," povedal Marianek. Hnutie už začalo pri kampani spolupracovať so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a Ústredným zväzom židovských náboženských obcí. S ponukou spolupráce pri riešení iných foriem propagovania fašizmu na Slovensku sa obrátilo aj na OZ Ľudia proti rasizmu, Dokumentačného stredisko holokaustu a občiansku iniciatívu Dosť bolo ticha.
Hnutie sa snaží aj o to, aby odstránili pamätník venovaný Jánosovi Esterházymu, ktorý osadili v Košiciach. Keďže Esterházy zostáva právoplatne odsúdený za svoju politickú činnosť, hnutie preto podalo podnet na preskúmanie trestnosti osadenia pamätníka. Krajská prokuratúra v Košiciach sa však podľa Marianeka zaoberala len posúdením osadenia pamätníka z hľadiska stavebného zákona "Podali sme okamžite podnet proti takémuto konaniu, budeme vás informovať," povedal Marianek.