Na druhom pokračovaní editorskej série Acta Kierkegaardiana sa podieľalo 24 autorov zo 16 krajín sveta, medzi nimi aj Žilinčania teológ Tibor Máhrik a akademický maliar Stano Lajda. Ich nasadenie a nadšenie, s akým sa zaujímajú o dielo slávneho krajana, ocenil aj zástupca veľvyslanectva Dánskeho kráľovstva na Slovensku Steen B. R. Pedersen.
Kierkegaard ako mysliteľ vyznávajúci hodnoty čestnosti, pravdy a cti bol tŕňom v oku vtedajších mocných. Bol veľmi citlivý na spoločenský, politický a občiansky život Dánska. „Názov knižky evokuje otázky typu – naozaj má Kierkegaard čo povedať dnešnému človeku, naozaj sú jeho sarkastické narážky výzvou pre súčasnosť, naozaj je stále relevantná kritika vtedajšej cirkvi, politiky či korupcie?“ pýtal sa moderátor Tibor Máhrik.
Pre mnohých vládcov nášho sveta je podľa dlhoročného poslanca Mestského zastupiteľstva v Žiline Dušana Maňáka priam žiaduce, aby sme sa žili v navzájom oddelených a nezmieriteľných spoločenstvách. „Pre ich politickú existenciu a túžbu vládnuť treba, aby sme vzájomne nekomunikovali a možno sa až nenávideli z hľadiska vierovyznania, politických či medziľudských názorov. Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že sa tu dnes dokázalo zísť spoločenstvo ľudí výsostne na občianskej báze. Som presvedčený, že takýto spôsob komunikácie dokáže prekonať medzi ľuďmi rôzneho vyznania tie najväčšie bariéry.“
Súčasťou prezentácie knihy bolo aj ocenenie šíriteľov myšlienok dánskeho filozofa Kierkegaardovou spoločnosťou na Slovensku. Ocenenia si z rúk hlavného editora projektu Acta Kierkegaardiana Romana Králika prevzali Cyril Diatka z FF UKF v Nitre a Ján Marosz, člen dozornej rady spoločnosti Stredoslovenská energetika a.s., ktorá projekt podporila.
Nitrianska FF UKF sa podľa Bernarda Garaja venuje dielu a myšlienkovému posolstvu Kierkegaarda už niekoľko rokov. „Akademický senát našej fakulty schválil vznik Stredoeurópskeho inštitútu Sørena Kierkegaarda, ktorého poslaním bude šíriť jeho myšlienky v tomto geografickom priestore,“ doplnil B. Garaj.
Juraj Bohyník, člen správnej rady Nadácie POLIS, uviedol sarkastickú anekdotu, v ktorej Kierkegaard opisuje život kresťanov: „Prirovnáva ich k husiam - celé dni chodia po dvore, gágajú, majú krídla, ale nelietajú. Každých sedem dní sa stretnú, na pódium vyjde veľký gunár a gága svoju kázeň. Hovorí o predkoch, ktorí vedeli lietať a chváli božiu dobrotu, ktorá husiam dala krídla. Husi sú užasnuté kázňou, sklonia hlavy a chvália kazateľa, chvália božiu dobrotu – len jedno nerobia – nelietajú. A prečo by aj, veď zrno, ktoré nájdu, je dobré a dvor, kde žijú, bezpečný. V zmysle Kierkegaarda neexistuje žiadna sila, ktorá by niekoho prinútila lietať. Tú odvahu musí nájsť v sebe každý sám.“ Podujatie zároveň ozvláštili i hudobné vstupy v podaní violočelistu Jozefa Luptáka.
POZVÁNKA DO NADÁCIE POLIS
Vo štvrtok 23. júna o 16.00 h sa v Nadácii Polis uskutoční diskusia O koncepcii zberu a likvidácie odpadov v Žiline.
V 43. časti cyklu 100 farieb života Žiliny vás so slovenskou ekologickou legislatívou, inteligentnými riešeniami likvidácie odpadov vo svete a ich možnými aplikáciami v Žiline zoznámia enviromentalista a exporadca ministra životného prostredia ČR Ladislav Hegyi (Karpatský rozvojový inštitút); koordinátor odpadového hospodárstva mesta Banská Štiavnica Miloš Veverka (Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy) a prednostka krajského úradu životného prostredia Angelika Letková.
Moderuje Peter Ničík. Vstup je voľný.
Autor: Beáta Jarošová