ŽILINA. Drotársky festival v Žiline a Bytči prináša tento rok aj školu drôtovania a filmy o vandrovačkách drotárov. „Medzinárodné stretnutie drotárskych majstrov patrí k najreprezentatívnejším podujatiam v oblasti drotárstva v rámci celého Slovenska. Keďže drotárstvo presiahlo hranice našej krajiny a ovplyvnilo nielen domácich umelcov, ale aj tvorcov v zahraničí, očakávame účasť remeselníkov a výtvarníkov aktívne pracujúcich s drôtom zo Slovenska, Čiech a Moravy,“ povedala historička drotárstva Považského múzea v Žiline Katarína Hallonová.
Najväčší drotársky festival na Slovensku otvorí 24. júna v Budatínskom hrade výstava Keď sa drotár narodil. „Táto výstava prezentuje najmä pozoruhodné drotárske obyčaje, ktoré boli typické pre región severozápadného Slovenska. Okrem drotárskeho zvykoslovia sa návštevníci výstavy dozvedia viac aj o spôsoboch života, bývania a odievania drotárov v spomínaných lokalitách,“ hovorí etnologička drotárstva Katarína Kendrová.
V posledný júnový víkend sa v bytčianskom Sobášnom paláci popasujú drotári s hlavnou témou festivalu „Moje druhé ja“. Drotári budú mať za úlohu počas dvoch dní vytvoriť výtvarný artefakt ako napríklad plastiku, objekt, reliéf či obrázok, v ktorom zhmotnia svoju osobnosť, názory, životné krédo alebo poslanie.
Celú sobotu a nedeľu budú návštevníkom Sobášneho paláca v Bytči ponúkať Školu drôtovania, kde si pod odborným vedením pracovníkov múzea môžu vyskúšať základy drotárskej technológie. Novinkou 21. ročníka festivalu bude prezentácia filmov s drotárskou tematikou, ktoré dokumentujú autentické spomienky vtedy ešte žijúcich drotárov na časy ich vandrovačiek.