RAJECKÉ TEPLICE. Telefóny sa stali zaujímavou záľubou pre Jozefa Remenca. Zbiera ich od roku 1990, kedy náhodou našiel svoj prvý exemplár. „Je to humorná príhoda,“ spomína si na svoj prvý kúsok zo zbierky.
„Ráno v sobotu 6. októbra 1990 som išiel na nákup do Junioru, býval som v Žiline na Hlinách VII., a pri ceste k nákupnému stredisku som pri detskom ihrisku pri hojdačkách videl niečo čierne,“ hovorí akoby to bolo iba včera. Ležal tam telefón. Tak ho oslovil, že si v obchode kúpil igelitovú tašku a po ceste domov do nej telefón schoval. „Prvé slová mojej manželky boli: dúfam, že ťa nikto nevidel.“
Začiatok vášne
Spolu s kamarátmi dali telefón do poriadku a dokonca preň našli aj mikrotelefón, lebo práve ten nájdenému kúsku chýbal. „Spojazdnili sme ho. Zapojil som si ho v kancelárii, mal pekné zvonenie.“
Vtedy pracoval ako náčelník plukovník spojovacích dielní desiatej leteckej armády. Postupne si každý, kto cez ich kanceláriu prešiel, všimol, že Jozef má zaujímavý telefón a začali si spomínať, že aj u svojich otcov a dedov videli podobné kúsky. „Vojaci základnej služby si to všimli a začali mi ich nosiť, postupne si aj kolegovia zapojili staré telefóny, no a tie ďalšie sme ukladali na skriňu.“ Takto začala zbierka.
Spojovateľ
Jozef Remenec študoval vojenskú strednú odbornú školu oznamovacej elektrotechniky, kde po skončení štúdia ako technik diaľkových spojov odišiel slúžiť do Klecan pri Prahe. „Počas mojej 30-ročnej vojenskej kariéry som prešiel viacerými odbornými spojovacími funkciami, takže k spojovacej technike som mal celý život blízko,“ hovorí. V podstate i teraz ako výsluhový dôchodca pracuje na Žilinskej univerzite, na vrátnici, kde je telefónna ústredňa. „Čiže znova som len pri telefónoch,“ smeje sa.
Na burzách telefóny nevídať
Podľa Jozefových slov sa telefóny na burzách objavujú len málokedy. „Mám odtiaľ asi iba dva telefóny.“
Zato tam však našiel iné skvosty. Telefónne zoznamy. Jeden dokonca pochádza z roku 1929. „Zaujímavé je, že napríklad Rajecké Teplice mali v tých časoch iba štyri telefóny. Sú to pekné zoznamy, kde aj pri čítaní ako obsluhovať telefón sa človek úsmevne pobaví.“
Najstarší je z roku 1920
Najcennejším kúskom v Jozefovej zbierke je telefón z roku 1922, ktorý používal policajný „rado“ v Prahe. „Je ešte krásny, má antikorovú vidlicu a možno ho vidieť napríklad vo filmoch Vlasta Buriana z 30-tych rokov,“ približuje nám.
Najstarší telefón pochádza z roku 1920 a objavil ho v Topoľčanoch. Inak sa v jeho zbierke objavujú kúsky z Košíc, Prievidze, Bratislavy a vôbec z celého Slovenska. Má však niektoré aj z Čiech, Ruska, Ukrajiny a bývalej Juhoslávie. „V rokoch 1994 - 1995 som bol v mierovej misii v Juhoslávii, kde mi vojaci z iných štátov nosili staré telefóny.“ Vraj sa od našich takmer vôbec nelíšia.
Všetky fungujú
Každý telefón, ktorý má Jozef Remenec je plne funkčný. „Dá sa povedať, že asi 70 % telefónov bolo funkčných a 30 % sme museli opraviť, vymeniť šnúru, doplniť niektoré súčiastky,“ hovorí.
Historické telefóny rozdeľuje. „Mám telefóny UB (majú ústrednú batériu), tie sú z bytov a kancelárií.“
Tiež nechýbajú tie, ktoré majú odkazovač a fax.
Ďalšiu skupinu tvoria telefóny, ktoré majú vlastný zdroj, vlastnú batériu. „Tie sa používali najmä v ozbrojených silách a napätie pre vyzváňanie sa vyrobilo točením kľučky induktoru, čím vzniklo spojenie.“
No a ďalšiu skupinu tvoria telefóny, ktorým hovorí darčekové. „Majú v sebe kalkulačku, hodinky alebo budík.“
Ján Remenec má telefóny v drevenom i porcelánovom prevedení. „Myslím si, že telefón bol jedným z najlepších vynálezov, ktorý pomohol ľudstvu. Tento rok oslavuje 135 rokov,“ prezrádza. Pri tej príležitosti sa rozhodol spraviť aj výstavu. Pôjde o poslednú výstavu, ktorú pripravuje pre verejnosť v Rajeckých Tepliciach. Potom by mala jeho zbierka poputovať do Horného Hričova, kde vytvoria Múzeum historických telefónov.
Výstava historických telefónov
- Historické telefóny naposledy, už po desiatykrát vystavuje Jozef Remenec v Rajeckých Tepliciach, v svojom rodnom meste.
- Výstava je v hoteli Skalka od pondelka 13. júna do 27. júna. Verejnosť si môže všetky telefóny zo zbierky Jozefa Remenca pozrieť vždy medzi 16.00 a 18.00 h.
- Na výstave uvidíte telefóny od roku 1920 po rok 2000. Medzi nimi budú stolové i závesné telefóny a dokonca i prvé mobilné telefóny. „Výs-tavu ozvláštnia aj dva staré telefónne zoznamy.“
- Celá výstava sa koná pri 135. výročí od uznania patentu Bella, ktorý si 14. 2. nechal tento patent uznať ako vynálezca telefónu.