ČIČMANY. „Od marca sme na dome vymenili poškodené obvodové trámy, opravili murované steny a hydroizoláciu. V interiéri robíme nové hlinené omietky, opravujeme podlahy a elektroinštaláciu,“ povedala etnologička Považského múzea v Žiline Katarína Kozáková. Dom č. 42 prezentuje tradičné ľudové obydlie, múzeum ho vďaka eurofondom môže aspoň čiastočne opraviť po viac ako dvadsiatich rokoch.
V Radenovom dome si návštevníci skanzenu môžu do konca júla vyskúšať strúhanie šindľov obojručným nožom, drvenie zrna v mažiari či mletie múky v kamennom žarnove. Súčasťou spoločného slovensko-poľského projektu Tradičná ľudová architektúra a spôsob bývania v pamiatkovej rezervácii Čičmany bude aj výstava s názvom Zabudnuté stavebné konštrukcie. „V rámci projektu sme organizovali niekoľko spoločných podujatí, ktoré majú pomôcť zachovať drevenú ľudovú architektúru poľsko-slovenského pohraničia. Zaujímavé boli tvorivé remeselnícke dielne, kde sa ľudia učili tradičné techniky spracovania dreva, staré kováčske či pokrývačské technológie,“ dodala Kozáková. Výstava Zabudnuté stavebné konštrukcie obohatí Radenov dom od soboty až do konca júla.
Najvyššie položená obec v Žilinskom okrese je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Aby sa táto kultúra zachránila a uchovala aj pre ďalšie generácie, bola časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V Čičmanoch sa dodnes pestujú ľudové tradície, technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i originálne kroje.