STREČNO. vá.
Zdôraznila, že okrem tradičných ľudových nástrojov zbiera napríklad aj kroje a zbierku prezentuje v Kúdeľnej izbe v Strečne. "Popri tkaní sa mi dostali na postrihanie a zničenie zvršky z krojov. Mne to nedalo a začala som sa tomu venovať. Na výstave sú finálne výrobky zo zbierkovej činnosti, ale aj z mojej činnosti. Veľmi rada robím erby, viem ich drôtovať, tkať, plstiť. V roku 2003 som na výstavu na strečnianskom hrade vytkala skoro 40 erbov celého strečnianskeho panstva z doby Žofie Bosniakovej. Okrem toho som robila mamutiu srsť do Slovenského národného múzea a vyšívam košele pre chlapov, podľa toho, kto odkiaľ pochádza," povedala Kadašiová.
O kroje sa začala Kadašiová intenzívnejšie zaujímať, keď s fotografom Pavlom Ďurčom založili Detský folklórny súbor Hájovček. "Chceli sme obliecť deti v súbore a mali sme obrovský problém zohnať kroj. Nedochovali sa kompletné. Ženský ešte áno, ale mužský máme len z fotografií. Alebo z rozprávania. U nás to nebolo striktné, že ženy museli mať strečniansky kroj. Keď prišla žena z Terchovej, jednoducho mala terchovskú zásteru, kým ju nezodrala. A potom už prišli modrotlače a zostali také všeobecné kroje," skonštatovala Kadašiová.
Zdôraznila, že zo zvykov sa v obci zachovali iba fašiangové slávnosti, ktoré v mladosti prežívala s otcom. "Otec mal kapelu drevenú muziku a chodili sme robiť fašiangy po celom okrese. To sa zobrala na dva týždne dovolenka a chodilo sa z dediny do dediny. Dodržiavalo sa pochovávanie basy a všetky zvyky, v Strečne a v susedných Stráňavách sa udržali podnes," dodala Kadašiová.
Rozčarovanie neskrýva šíriteľka strečnianskych tradícií z prístupu k remeselníkom. "Každý si myslí, že ak vieme remeslo, musíme ho ukazovať zadarmo. My rozdávame svoje know-how. Všade sme súčasť programu. Muzikantom, spevákovi, všetkým skupinám zaplatia horibilné sumy. Ale my máme sedieť na slnku a vypekať sa. Povedia nám, že si predáme výrobky. Ale my často nepredáme nič. Len ukazujeme, bavíme sa s deťmi, rozdávame sa. Precestujem, prejem a prídem domov ustatá. Možno s dobrým pocitom, ale bez peňazí," uzatvorila Kadašiová.