STREČNO. Obec Strečno je známa najmä vďaka hradu na skale nad hlavnou cestou I/18 z Bratislavy do Košíc a obnovenej pltníckej tradícii na sedemkilometrovom, v minulosti najnebezpečnejšom úseku rieky Váh.
Prvá písomná zmienka o obci je podľa starostu Dušana Štadániho z roku 1321. Prvé písomné zmienky o hrade Strečno pochádzajú už z roku 1316. Bol mýtnicou a postavili ho na vysokom brale pri ceste, ktorá spája Žilinskú s Turčianskou kotlinou. Erb obce zobrazuje rybu a vodu, teda to, čím sa pôvodné obyvateľstvo živilo. Lovom rýb, ťažbou a zvážaním dreva plťami dole Váhom a poľnohospodárstvom, povedal Štadáni.
Hlavným lákadlom obce s 2640 obyvateľmi je podľa starostu hrad v správe Žilinského samosprávneho kraja a Považského múzea v Žiline. Kultúrnou pamiatkou je aj pamätník Francúzskych partizánov na vrchu Zvonica, ktorý slávnostne odhalili 29. augusta 1956 a každoročne sa tam konajú oslavy Slovenského národného povstania (SNP). Priamo na vrchu Zvonica je pochovaných 24 francúzskych partizánov, uviedol Štadáni.
Mladých ľudí by chcel starosta v obci, ktorá je takmer kompletne plynofikovaná a odkanalizovaná, udržať aj vďaka bytovej výstavbe. Mladí ľudia by aj chceli zostať. Ale byty sa nestavajú pre nedostatok finančných prostriedkov a nadobudnúť pozemok za rozumnú cenu nemajú možnosť. Máme rozpracovaný územný plán obce s novými lokalitami na výstavbu. Je ale problém s majetkovoprávnym vysporiadaním. Na jednej z lokalít sú napríklad rozdrobené pozemky - na ploche, na ktorej by malo stáť 150 domov, je do 400 vlastníkov, dodal starosta.