Povahu človeka vyčíta z jeho písma

Spôsob, akým píšeme, o nás dokáže odborníkovi prezradiť viac než tisíc slov. Veľkosť písma, tlak pera na papier, sklon, viazanie a podpis, z toho všetkého dokáže grafológ vyčítať aký ste. My sme sa s jedným z nich porozprávali – Eduard Jablonský.

Eduard Jablonský z písma vyčíta povahové vlastnosti človeka.Eduard Jablonský z písma vyčíta povahové vlastnosti človeka. (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

ŽILINA. Ukáž mi ako píšeš a ja ti poviem aký si. Každý z nás už iste počul, že z písma je možné zistiť povahu človeka. „Grafológia sa snaží prostredníctvom písma stanoviť povahové vlastnosti človeka v oblasti intelektu (logika, intuícia, predstavivosť, mentálna aktivita a pod.), osobnostných charakteristík (extroverzia, introverzia, emotivita, citlivosť, diplomacia prispôsobivosť a iné) či pracovných schopností (koncentrácia, dôslednosť, stálosť a vytrvalosť v práci, riadiace schopnosti atď.),“ hovorí RNDr. Eduard Jablonský, prezident Slovenskej grafologickej spoločnosti. „Čo sa však zistiť nedá sú napr. pohlavie (len rysy mužské a ženské), sexuálna orientácia, vek, povolanie, rasa, vzdelanie a náboženské zameranie Niekedy je aj problém aj so zisťovaním či je dotyčný pravák alebo ľavák. Tieto skutočnosti však potrebujeme poznať pred grafologickým rozborom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne jedna strana

Od prevzatia rukopisu až k samotnému vyhodnoteniu písma je dlhá cesta. Dotyčný, ktorý chce o sebe niečo zistiť, by mal grafológovi odovzdať minimálne jednu stranu formátu A4. „Mal by to byť nelinajkový papier a text písaný v normálnych podmienkach – ideálne je, keď nie je písaný na skle alebo inej tvrdej podložke, lebo tým skresľuje tlak. Človek by mal byť v dobrej pohode a písať by mal perom, na ktoré je zvyknutý – nemala by to byť fixka, gélové pero alebo pokazené písadlo či ceruzka. Nevhodné a “zakázané“ pre rozbor sú faxované texty. Bežnou je dnes v dnešných podmienkach prepisovačka, hoci ideálnejšie by bolo plniace pero“ vraví Jablonský.

Písmo je neverbálna komunikácia a teda keď píšeme mali by sme prirodzne dbať aj na to, aby bol text čitateľný. „Stretol som sa aj s rukopisom jedného vysokoškolského študenta, ktorý sme dvaja dlho lúštili, ale bolo to niečo mimoriadne Text bol opísaný viazaním, ktoré voláme nitka, ale v extrémnej forme. Ale to je skôr rarita,“ prezrádza grafológ.

SkryťVypnúť reklamu

S podpisom je problém

Niekedy je problém, že máme k dispozícii len niekoľko slov alebo iba podpis. „ Niektorí grafológovia tvrdia, že sa vôbec nemá robiť podľa podpisu hodnotenie povahy pisateľ, iní zas, že z podpisu vedia veľa vyčítať. Pravda je niekde medzi tým,“ hovorí Eduard Jablonský. „Podpis treba brať do úvahy predovšetkým v súvislosti v porovnaní s textom, lebo tam vidieť rozdiel textu a podpisu, jeho umiestnenie, veľkosť, sklon a pod., čo poskytuje významné doplnky k charakteristike pisateľa. Podpis je totiž krátky a nacvičený útvar a často extrémne zjednodušený alebo obohatený.“

Pre podpis však platia niektoré všeobecné závery, napr. či ide o stúpanie, klesanie, veľkosť, zväčšenie majuskúl, obohatenie, obkolesenie, podčiarknutie, forma mena a priezviska a podobne môžu napríklad vhodne doplniť rozbor textu. „Analýza len z podpisu je vždy ošemetná záležitosť, lebo je to niečo krátke a nacvičené, podpis vyjadruje ako sa chce pisateľ javiť navonok, naviac býva často úplne nečitateľný a pri jeho hodnotení sa nezriedka treba opierať o intuíciu. Lenže potom zas grafológ môže ľahko „streliť“ poriadne vedľa,“ vysvetľuje Jablonský.

SkryťVypnúť reklamu

Čitateľné či nečitateľné?

Ak sa človek podpíše čitateľne, nemá čo skrývať, zatiaľ čo, keď sa podpíše nečitateľne a niečo si necháva pre len seba. „Treba vziať v úvahu v tomto prípade aj skutočnosť, či sa nejedená o osobu, ktorá sa denne z titulu svojej funkcie veľmi často podpisuje na rôznych dokladoch a dokumentoch. Potom pochopiteľne jeho podpis je často zjednodušený, môže nadobudnúť charakter parafy, je rýchly a teda aj nečitateľný.“

Úmyselne nečitateľne sa však niekedy podpisujú zločinci pod záznamy výsluchu, akoby sa chceli od toho dištancovať. „Určitou kuriozitou bol napr. prípad kňaza v USA, ktorý predtým než sa zistili jeho pedofilne sklony sa podpisoval nečitateľne, vo väzení bol jeho podpis čitateľný. Nebolo už totiž čo skrývať.“

Grafológ – samouk

Eduard Jablonský sa o grafológiu začal zaujímať už v rokoch 1964 – 1965. Potom sa jej dlho nevenoval a vrátil sa k nej v 1997. „Som totálny samouk. Pozháňal som si literatúru, všetko čo vyšlo u nás v tej dobe, ale aj kopu zahraničnej literatúry.“

Istý český grafológ a písmoznalec raz povedal: na to aby bol dobrý odborník je potrebné preštudovať najmenej sto titulov domácej a zahraničnej literatúry.

Grafológ Eduard Jablonský vedie aj kurzy grafológie pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline. „Je záujem, aj keď na začiatok kurzu ich príde do dvadsať záujemcov a na poslednom stretnutí, ich často len niekoľko, ostanú dvaja – traja. Každý si myslí, že je to jednoduché, ale keď im dám na konci kurzu rukopisy a požiadam ich, aby sa pokúsili napísať aspoň 10 riadkov o jeho autorovi, tak to je asi ten dôvod, že neprídu. Urobiť dobrý posudok nie je ľahké –musíte sa tým zaoberať zhruba 8 hodín, samozrejme nie v kuse. Rukopis si treba nechať pekne na očiach, chodiť okolo neho ako okolo peknej kvetiny, pozerať sa naň, urobiť si dojem. Až potom to treba zanalyzovať podľa znakov – ale to je to najmenej. Rozoznávať znaky sa dá naučiť v podstate ľahko, ale oveľa je vybrať správnu interpretáciu a napísať posudok. Grafológ musí vlastnosti vystihnúť tak, aby boli vyjadrené vo výstižnej, priaznivej a akceptovateľnej forme pre analyzovanú osobu a naznačiť a poradiť jej ako sa vyrovnať s prípadnými problémami a nežiaducimi vlastnosťami.“ ochotne vysvetľuje Jablonský.

Pletú si pojmy

Eduard Jablonský upozorňuje, že je zásadný rozdiel medzi grafológiou a písmoznalectvom. „Grafológia je jedna z projektívných metód psychológie. Je to metóda či, technika, ktorá vychádza z vedeckých princípov a zaoberá sa určovaním povahových vlastností človeka. Pravdaže, môže sa použiť aj v kriminalistike (napr. pri typológii podozrivého). Ale hodnotením pôvodu, pravosti, falošnosti písomností, dokumentov a podpisov sa zaoberá forenzná grafológia alebo inak povedané písmoznalectvo (odbor ručné písmo). A to už je niečo iné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 769
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 638
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 740
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 769
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 638
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 740
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu