Deti prihlásené do krúžkov Stanice mladých chovateľov Centra voľného času Spektrum v Žiline sa už dlhé roky starajú o rôzne zvieratká. V MiniZOO, ako ju medzi sebou neformálne nazývajú, chovajú klokany, pytóny, opicu, nosáľa, leguány...
ŽILINA. Vedeli ste, že máme v Žiline malú ZOO? V centre mesta sa už dlhé roky starajú detičky spolu so zamestnancami Centra voľného času Spektrum o zvieratká všakovakých druhov. MiniZOO, ako neformálne nazývajú Stanicu mladých chovateľov, je domovom pre psy, mačky, leguány, mini prasiatka, klokany, vtáky, korytnačky, holuby, kozy, pytóny a iné zvieratká.
Už za totality
Stanica mladých chovateľov (SMCH) je súčasťou CVČ Spektrum v Žiline, ktorého zriaďovateľom je Mesto Žilina. SMCH formou krúžkov šíri medzi deťmi environmentálnu osvetu. „Naše zariadenie funguje už od roku 1954. Kedysi tu bola aj veľká akvaristika. Po reštitúcii časti budovy, sme sa museli obmedziť na menšie priestory,“ hovorí vedúci MiniZOO Róbert Štolfa.
Zverinec malej ZOO sa každý rok rozširuje o nové druhy. Zvieratká získavajú výmenou zo zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi, niektoré kúpia, iné im dajú chovatelia, ďalšie získajú sponzorsky. „Chováme ich hlavne pre deti. Takto sa učia mať pozitívny vzťah k prírode. Naučia sa postarať o zvieratá, ktoré tu chováme
a získajú všeobecné vedomosti a praktické zručnosti o ich chove,“ vysvetľuje podstatu Stanice Štolfa.
Róbert Štolfa, vedúci MiniZOO, s novým prírastkom nosáľom červeným. FOTO:MICHALA STEHLÍKOVÁ
Podľa jeho dlhoročných skúsenosti deti majú zvieratká radi, ale vnímajú ich skôr ako hračku. Preto ich učia vnímať ich ako živé tvory, o ktoré sa treba každodenne starať. „Keby sme ich k tomu neviedli, asi by im ani žrať nedali,“ smeje sa skúsený chovateľ.
Klokany, leguány, činčily
MiniZOO v Žiline sa snaží o veľkú druhovú rozmanitosť. Majú tu všakovaké vtáky, hady, korytnačky, morčatá, králiky, klokany, pavúky, opicu malpu hnedú, kamerúnsku kozu, africké prasiatko, medvedíka čistotného, leguány, agamy, gekóny, skunka, fretky, holuby giganty a mnohé ďalšie.
„Najstarší obyvatelia nášho zariadenia sú pytóny, ktoré sú tu už okolo dvadsať rokov. Najmladšími sú gekončíky nočné, ktoré som akurát dnes vybral z inkubátora. Máme tu aj niekoľkomesačné mláďatko kengury červenokrkej
a v týchto dňoch sa naša ZOO stala domovom nosáľa červeného,“ rozpráva.
Niekoľkodňový gekončík nočný. FOTO:MICHALA STEHlÍKOVÁ
Keďže Stanica mladých chovateľov nedisponuje veľkými priestormi, niektoré zvieratká sa delia o príbytok medzi sebou. Zbytočne by sme však medzi nimi hľadali rozbroje. Vychádzajú spolu veľmi dobre. Dokonca aj nováčik nosáľ sa rýchlo skamarátil s opičiakom Bohušom. Zvieratká však občas zatúžia po slobode, preto sa veľakrát stane, že utečú a pobehujú po meste.
„Naposledy nám ušiel skunk. Dva dni sme nevedeli, čo je s ním. Nakoniec nás kontaktovali príslušníci mestskej polície, že ho videli pri evanjelickom kostole. To sa nestalo po prvýkrát. Pre zvieratká sme si už boli aj pri jednom obchodnom dome, na Farských schodoch a raz dokonca museli zastaviť križovatku kvôli našim africkým prasiatkam,“ rozpráva Štolfa.
Budú sa sťahovať
V Stanici mladých chovateľov je zriadené aj chránené pracovisko pre dvoch zdravotne ťažko postihnutých zamestnancov. Tí sa v doobedných hodinách starajú o zvieratká. Poobede prichádzajú na rad detičky a vedúci krúžku. „Deti, ktorým zvieratkách najviac prirástli k srdcu, tu zostávajú aj po skončení krúžku,“ hovorí.
Okrem pravidelnej krúžkovej činnosti organizujú pre deti aj kurzy mladých ochrancov prírody, chodia na výlety
a prednášajú na školách. Počas tohtoročnej jesene sa kvôli rekonštrukcii budovy, v ktorej sídlia, budú sťahovať do nových, komfortnejších priestorov na Vlčince.
Autor: ms