ŽILINA. „Labyrint je o nás, každý z nás žije nejaký labyrint. Či v živote samotnom, či v živote rodinnom,“ povedal Milan Mazúr, kurátor výstavy Igora Cvacha - Labyrint života, minulý štvrtok na vernisáži v Považskej galérii umenia v Žiline. Ako ďalej dodal, autorov labyrint sa uzatvára v hlavách jeho grafík.
Ohliadnutie sa
Igor Cvacho je známy žilinský maliar, grafik, knižný ilustrátor a pesničkár. V žilinskej galérii otvorili jeho výstavu, ktorú smerovali, ako nám sám povedal, k oslave jeho blížiaceho sa jubilea. Tento rok bude mať 50 rokov. „Je čas na ohliadnutie sa, čo je za človekom a čo ho ešte čaká.“
Titul labyrint života si vybral preto, že spomínané slovo neberie len ako symbol bludiska, ale aj ako symbol mnohých významov. „Každý človek si prechádza svojím labyrintom od svojej podstaty, od svojho labyrintu tela, labyrintu duše, labyrintu sveta naokolo, civilizácie, v ktorej je človek stratený, alebo v ktorej sa hľadá. Hľadá si svoju cestu – je to nachádzanie alebo aj blúdenie. Labyrint môžeme chápať v mnohých filozofických rovinách,“ prezrádza autor výstavy.
Súčasná tvorba
Na výstave Igor Cvacho predstavuje najmä súčasnú voľnú tvorbu, ktorá prešla od komorného výtvarného vyjadrenia v grafických technikách ako sú mezzotinta a lept až k monumentálnym kompozíciám, ako je veľkoplošná digitálna tlač. „Tieto výtvarné diela prezrádzajú umelcovu pokoru pred tajomstvom, nikdy sa človeku neodkryjú ľahko a na prvý pohľad,“ vyjadril sa o jeho dielach Milan Mazúr a pokračoval: „Štylizované tváre s otvorenými ústami, avšak tiché a do seba zahĺbené, akoby hovorili tichou rečou, akoby odovzdávali nejaké tajomné a dôležité posolstvo.“
Za zmienku určite stoja aj výtvarné práce umelca z predchádzajúcich období. Jeho veľkoplošné tlače sú aktívne inšpirované pradávnymi časmi pohybujúcimi sa vo svetle labyrintu. „Vo svojej čiastočnej retrospektíve predstavuje Igor Cvacho aj svoju maľbu, ktorá je postavená na pestrofarebných kompozíciách z geometricky zjednodušených symbolov a znakov. V maľbe je cítiť autorove uvoľnenie,“ vyslovil kurátor.
Animácia
Najnovšie Igor Cvacho v diele využíva i animáciu a spolu so svetelno-kaleidoskopickým výstupom ju začleňuje v kontexte významu javu a náhody do metodickej stavby obsahového celku obrazu. „Animácia je pre mňa nóvum. Od začiatku mi vychádzalo, že by sa mohli začať obrazy hýbať,“ prezradil Cvacho, ktorý by s animáciou rád pracoval aj v ďalších dielach. Výstava potrvá do 3. júla.