Skalní hubári chodia na huby po celý rok. Pre sezónnych však hubárska sezóna začína práve v tomto období. Počas júna už v lese rastú kozáky, bedle, hríby i suchohríby. Tak hor sa na huby! Pozor však na jedovaté.
ŽILINA. Vedeli ste, že huby sa nezbierajú len na konzumáciu, ale aj na botanické účely? Sú totiž hubári, pre ktorých nájdená hubka nie je len vidinou výbornej gurmánskej pochúťky, ale aj skvelým úlovkom do hubárskej zbierky. So svojimi skúsenosťami so zberom húb sa s nami podelil dlhoročný hubár Peter Meliš, člen Slovenskej mykologickej spoločnosti z Trnového.
Celoroční a sezónni hubári
„Ak nie je príliš tuhá zima, skalní hubári môžu chodiť na huby takmer po celý rok. Pre bežného hubára, ktorý by si rád niečo aj nazbieral, trvá sezóna zhruba od konca júna asi do októbra, všetko ale závisí od počasia,“ začína rozhovor Peter Meliš.
Počas letných mesiacov rastú práve tie hubármi najžiadanejšie – hríbovité huby. Smrčkovce, smrčky, podtrnky, májovky, či openky rastú skôr, pôvabnice, uchovce, pla-mienky a iné zasa neskôr. Za pozornosť ale isto stojí hríb zrnitohlúbikový, ktorému sa v našom okolí veľmi darí už koncom mája a začiatkom júna. Nájsť ho môžeme až do konca sezóny, ale najväčšiu úrodu zvykne poskytnúť práve v tomto období. Je to veľmi kvalitný hríb s vynikajúcimi vlastnosťami. U nás však dlhé roky nedocenený, ničený a často považovaný za satana.
S blížiacim sa letom začínajú hojnejšie rásť kozáky, hríby, suchohríby, masliaky, bedle, kuriatka a mnoho iných pre zber atraktívnych a ľahko určiteľných druhov. Tie potrebujú pre svoj rast najmä teplo a vlhko, čo je notoricky známe, aj keď teplota sa zvykne trochu preceňovať. Vlaha je oveľa dôležitejšia.
Bez vlahy neporastú
„Tieto dva činitele idú tak trochu proti sebe. Ak je príliš teplo neudrží sa vlaha, ak veľa prší, pôda i vzduch sa ochladzuje. Podhubie potrebuje asi dva týždne, aby sa po dlhšom suchu rozrástlo a začalo nasadzovať plodnice. Vždy je to o podmienkach, o počasí, o vlahe. Sezóna tak môže vrcholiť kedykoľvek, od začiatku leta do neskorej jesene. Ani rastové vlny, ktoré hubári radi spomínajú, nie sú isté. Ak je raz sucho, žiadna jesenná vlna nepríde,“ vysvetľuje hubár.
Rast húb závisí aj od prostredia. Najľahšie sa hľadajú tzv. mykorízne huby, odkázané na určitý druh stromu. Napríklad pod brezami rastú známe brezáky, teda kozáky brezové, ale aj mohutnejšie kozáky žltooranžové. Pritom stačí, aby stromček mal nejaké tri roky. Pod osikami kozáky osikové, pod smrekovcami zasa masliaky smrekovcové, i lepkavé. Stačí jediný červený smrek na lúke a okolo môže byť celá hŕba masliakov. Na borovice sú viazané masliaky obyčajné, zrnité, či strakaté. Pod smreky patria hríby smre-kové, dubovým hríbom sa
v našom okolí dobre darí aj v bučinách.
„Blízko kmeňa borovíc a jedlí môžeme nájsť napr. kučierky. Mykorízne druhy však rastú pri tenkých vláknach korienkov, teda zväčša ďalej od kmeňa. Oplatí sa občas pozrieť aj pár metrov od stromu, kde by človek huby už ani nečakal. Práve tu môže tráva ukrývať tie najkrajšie kúsky. To sa týka hlavne starších vysokých stro-mov, ktorých korene siahajú do ďaleka,“ radí Meliš.
Pozor na jedovaté
Pri zbere húb treba byť ostražitý, najmä pri lupenatých druhoch. Je ich oveľa viac ako hríbovitých a sú medzi nimi aj tie nebezpečné. Je dobré si vždy preveriť možnosti zámeny zbieraného druhu. Čo s čím je možné zameniť. Napríklad kto chce zbierať šupinačku menlivú, mal by poznať kapucňovku okrovohnedastú. Pri zbere muchotrávky červenkastej zasa muchotrávku tigrovanú, pri pečiarke ovčej biele druhy muchotrávokm
a podobne. No určite by mal každý poznať muchotrávku zelenú! Práve ona drží prvenstvo v jedovatosti .
Čo teda robiť, ak si pomýlite jedlú hubu s jedovatou a skonzumujete ju? „ Treba ihneď vy-hľadať lekársku pomoc. Ak zostali zvyšky z podozrivých húb, odporúča sa vziať ich so sebou. Predtým však treba
dostať jedlo čím skôr zo žalúdka, vypiť pohár teplej vody so soľou, dráždením v hrdle vyvolať zvracanie a užiť živočíšne uhlie,“ vysvetľuje Meliš.
Ak nájdenú hubu nepoznáte a zo strachu pred otravou ste ju radšej nezjedli, môžete navštíviť hubársku poradňu a dozvedieť sa viac. Koná sa každý pondelok v letných mesiacoch v Makovickom dome.