Z obecného rozhlasu ich varovali pred výskytom nebezpečných búrok.
ŽILINA. V piatok pred dvoma týždňami odznela z viacerých rozhlasov obcí a miest Žilinského regiónu správa o ojedinelom výskyte nebezpečných búrok. Ľudí táto informácia vystrašila. „Po prvýkrát som počula takúto správu z miestneho rozhlasu, a to tu už žijem 60 rokov. Dosť som sa vyľakala. S dcérou sme poprikrývali auto, aby nám ho silný dážď nepoškodil,“ opisuje svoje pocity Ľudmila, obyvateľka jednej z ohrozených obcí.
Výstraha z Bratislavy
Varovná informácia prišla do Žiliny z Bratislavy. „Výstrahu druhého stupňa sme v piatok, 27. mája, vyhlásili pre región Kysuce, Oravu, severozápad Slovenska, Horné Ponitrie, Záhorie a Podunajskú nížinu,“ povedal Jozef Csaplár zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave. Vymenované regióny varovali pred výskytom ojedinelých búrok s krúpami, ohrozujúce ľudské aktivity.
Informácie o potenciálnom nebezpečenstve sa však k starostom a primátorom miest a obcí nedostávajú priamo
z SHMÚ, ale v tomto prípade zohrávajú dôležitú úlohu práve obvodné úrady. Tým od decembra minulého roku plynie povinnosť informovať obce a mestá patriace do ich územného obvodu o výskyte meteorologických a hydrologických úkazov druhého a tretieho stupňa. To, že výstrahu druhého stupňa v spomínaný piatok rozposielali do obcí Žilinského regiónu, nám potvrdil aj pracovník Obvodného úradu v Žiline Miroslav Balko:
„V piatok, 27. mája, sme obce patriace do ohrozených regiónov informovali o meteorologickej výstrahe druhého stupňa. Našou úlohou bolo doručiť starostom a primátorom túto výstrahu, ktorú sme tranzitne dostali zo Stálej služby Sekcie integrovaného záchranného systému a krízového manažmentu Ministerstva vnútra SR. Presné znenie textovej správy sme potom posúvali do všetkých ohrozených obcí a miest. V pracovnej dobe sme ich informovali formou sms správy, e-mailom, a mimo pracovnej doby aj telefonicky,“ vysvetľuje.
Či sa už potom výstraha dostala k obyvateľom, už záviselo od rozhodnutia starostov a primátorov. Niektorí sa ich rozhodli varovať, iní nechceli šíriť paniku. „Meteorologickú výstrahu sme dostali formou smsky a e-mailom. Potom sme ju cez obecný rozhlas vyhlásili. Občania našťastie nepanikárili,“ hovorí starosta obce Lietavská Svinná- Babkov, Štefan Zjavka.
Hrozí nám niečo horšie?
Aj keď búrky nakoniec nenapáchali toľko škôd, ako sa možno očakávalo, „výstraha z rozhlasu“ vyľakala mnohých ľudí. Tí si začali klásť otázku, či nám v budúcnosti nehrozia nebezpečnejšie výkyvy počasia, aké momentálne trápia obyvateľov USA.
„Vplyvom činnosti ľudí sa mení zloženie atmosféry a všetky tieto zmeny pravdepodobne ovplyvňujú aj deje v našej atmosfére, ktoré určujú priebeh počasia. Tropické cyklóny, aké sú v týchto dňoch v USA, u nás určite nehrozia, vyskytujú sa len v prímorských krajinách. Tornáda, ale podstatne slabšej intenzity než napr. v USA, sa zriedkavo vyskytujú aj na Slovensku,“ vysvetľuje meteorológ Csaplár z SHMÚ. Na Slovensku sa podľa odborníka vyskytujú najmä „búrky z tepla“ prvého a druhého stupňa, ktoré sa tvoria pri vratkom vertikálnom teplotnom zvrstvení a dostatočnej vlhkosti vzduchu.
Netelefonovať
A ako sa teda najlepšie ochrániť pred búrkou? „Najlepšou radou je nezdržiavať sa na otvorenom vyvýšenom mieste ani pod osamotenými stromami. Najbezpečnejší úkryt predstavujú budovy s bleskozvodom. Mimo budov potom pobyt v automobile, ktorého kovová kostra vytvára tiež ochranu, ak sa teda nedotýkame kovových častí automobilu,“ radí.
Ak ste sa nestihli ukryť a ste na otvorenom priestranstve, v žiadnom prípade nepoužívajte mobil. Ten je totiž magnetom na blesky. Odborníci ho odporúčajú nielen vypnúť, ale aj vybrať batériu. Z dôvodu, že po vypnutí telefónu je aj tak stále aktívny v režime spánku. „Takto sa znižuje riziko sformovania elektronického poľa, ktoré by nasmerovalo vznikajúci blesk na človeka, ktorý používa mobil aj počas búrky,“ upozorňuje Jozef Csaplár.
Meteo výstrahy
Výstraha 1. stupňa: Predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečných búrok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu.
Výstraha 2. stupňa: Výskyt nebezpečného javu je veľmi zriedkavý. Intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť škôd je vysoká. Jav predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Výstraha 3. stupňa: Predpokladaná intenzita búrky je extrémne vysoká a môže spôsobiť veľké škody a ohroziť ľudské životy. Tento jav predstavuje všeobecne ohrozenie ľudských aktivít.
ZDROJ: SHMÚ