ŽILINA. Ak vás často svrbia oči, kýchate alebo soplíte, nepodceňujte situáciu. Môžete byť na niečo alergickí. Ak tieto príznaky signalizujúce alergiu zanedbáte, môže sa stať, že sa z vás za pár rokov stane astmatik. Alergia je totiž choroba z civilizácie. Podľa odborníkov by do roku 2015 mal byť každý druhý človek na niečo alergický.
Nepríjemné ochorenie
„Pred dvoma rokmi sa začali u mňa prejavovať prvé nepríjemné príznaky. Často som mávala nádchu, slzili mi oči, kýchala som. Keďže pracujem v lekárskom prostredí, vedela som, že situáciu nemôžem podceňovať. Išla som na vyšetrenie a na základe kožných testov mi zistili alergiu na roztoče a niektoré stromy,“ zdôveruje sa so svojou skúsenosťou 28 – ročná Barbora.
Čo je to teda alergia?
„Alergia je abnormálna reakcia imunitného systému, ktorý sa snaží chrániť telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé. Najrozšírenejším typom alergie je alergická nádcha, “ hovorí Alena Fialová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline.
Alergia sa u človeka prejaví až po kontakte organizmu s rôznymi látkami životného prostredia, ktoré odborníci nazývajú alergény. Medzi ne sa najčastejšie zaraďujú peľové zrná, roztoče, plesne, sekréty zvierat, potraviny, lieky a iné. „Kľúčovým prejavom alergie je vodnatá sekcia z nosa a svrbenie, kýchanie a upchatý nos. Niekedy môžu alergény spustiť aj alergickú reakciu očí, ktoré začnú svrbieť, páliť, alebo opuchnú viečka a slzia,“ vymenúva príznaky Fialová.
Podľa alergiologičky Janky Komovej sú ľudia v Žiline najčastejšie alergickí na roztoče, prach a perie. Na druhom mieste sú sezónne alergie na trávy, obilniny a rôzne buriny, ktoré sa vyskytujú v období od apríla po september. Upozorňuje, že ak na sebe spozorujete alergické príznaky, mali by ste ihneď navštíviť svojho obvodného lekára alebo alergiológa. „Ak pacienti premeškajú včasnú diagnózu, môže alergia prejsť až do bronchiálnej astmy. Čo je pre alergika to najhoršie riziko,“ rozpráva Komová.
Ak pacient alergiu nepodcení a bude sa riadiť pokynmi lekárov, môže jej príznaky na niekoľko rokov zmierniť. Alergia je totiž chronické nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa dá liečiť.
Pozor na ihličnany a trávy
A kedy alergikov potrápia alergény najviac? „V priebehu roka na nás číhajú až tri nebezpečné obdobia. Jarné, keď sa v ovzduší vyskytuje najmä peľ drevín – jelša, lieska a breza. V letnom období sú nebezpečné pele tráv a na jeseň dominuje v ovzduší peľ silných alergénov – paliny a ambrióze,“ informuje Dana Šedová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline.
V týchto dňoch potrápi alergikov zo Žiliny a okolia najmä peľ z borovice, smreku a smrekovca. Okrem toho nastupuje aj peľová sezóna tráv z čelade lipnicové, ktorá vyvoláva u pacientov silnejšie alergické reakcie. „V nasledujúcich dňoch sa bude peľová situácia vyvíjať v závislosti od počasia, počas teplých a slnečných dní budú počty peľových zŕn vysoké, letné búrky a ochladenia ich počty významne znížia,“ konštatuje Šedová.
AK STE ALERGIK:
- vyhýbajte sa prostrediu s vaším alergénom počas kvitnutia,
- nekoste trávu, nedržte doma živé kvety,
- obmedzte vetranie oknom alebo vetrajte až po daždi, na prechádzky chodťe tiež až po daždi alebo do hlbokého lesa,
- používajte slnečné okuliare, čiapku so šiltom, denne sa sprchujte, umývajte vlasy,
- oblečenie, ktoré ste mali na sebe vonku, dajte do práčky, oblečte sa doma do toho, čo vonku nenosíte