Filozofická kaviareň - Odkaz Dietricha Bonhoeffera
V piatok 17. júna o 17.00 h sa v Nadácii Polis uskutoční Filozofická kaviareň – Odkaz Dietricha Bonhoeffera.
Ako čelit zlu? Čo zmôže jednotlivec proti politickej presile? Môže kresťan zabiť? Človeka na jeho životnej ceste a vývoji filozofického vnímania sveta a etickej praxe posúva vpred stretnutie s dobrom aj so zlom.
Životný príbeh Dietricha Bonhoeffera v sebe nesie tento paradox. Stretnutie s posolstvom Písma ho doviedlo na dráhu teológa a kazateľa v evanjelickej cirkvi v predvojnovom Nemecku. Konfrontácia s realitou nacizmu a praktických krokov Nemeckého fašizmu vyústila do vnútornej dilemy.
Tento výnimočný teológ, mysliteľ a pedagóg, autor svetoznámeho diela Etika, sa rozhodol pridať do tímu, ktorý pripravoval zavraždenie Hitlera. Po prezradení bol uväznený, odsúdený a krátko pred kapituláciou Nemecka popravený.
Pozvanie prijali hostia z Univerzity Karlovej v Prahe: Prof. ThDr. Ján Liguš, PhD., svetový znalec diela Dietricha Bonhoeffera a ThDr. PhDr. Noemi Bravená, PhD. Stretnutie v žilinskej Nadácii POLIS na Mariánskom námestí 31 moderuje Tibor Máhrik. Vstup je voľný.
Ekologický život Žiliny – O koncepcii zberu a likvidácie odpadov v Žiline
Vo štvrtok 2š. júna o 16.00 h sa v Nadácii Polis uskutoční diskusia O koncepcii zberu a likvidácie odpadov v Žiline, v rámci diskusie Ekologický život Žiliny.
Odpadová filozofia štátov Európskej únie vychádza z myšlienky, že v prvom rade je nevyhnutné minimalizovať vznik a škodlivosť odpadov. Ak to nie je možné, odpady je nutné triediť a materiálovo zhodnocovať (recykláciou, kompostovaním a pod., niektoré európske mestá vytriedia až 70 percent odpadov).
Keď nie je možné recyklovať, treba zvážiť spaľovanie s využitím energie. Skládkovanie by sa malo využívať v čo najmenšej miere, pretože napríklad skládky prinášajú zdravotné problémy obyvateľom žijúcim v ich blízkosti.
Ako to je a bude s odpadmi v Žiline? V štyridsiatej tretej časti cyklu Nadácie POLIS 100 farieb života Žiliny vás so slovenskou ekologickou legislatívou, inteligentnými riešeniami likvidácie odpadov vo svete a ich možnými aplikáciami v Žiline zoznámia enviromentalista a exporadca ministra životného prostredia ČR Ladislav Hegyi (Karpatský rozvojový inštitút); koordinátor odpadového hospodárstva mesta Banská Štiavnica a spoluator štúdie "Analýza voľne pohodených odpadov v prostredí Slovenskej republiky" Miloš Veverka (Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy) a prednostka Krajského úradu životného prostredia v Žiline Angelika Letková.
Podujatie v žilinskej Nadácii POLIS (Mariánske námestie 31) moderuje Peter Ničík. Vstup je voľný.
Autor: mif