ŽILINA. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011 prebehne počas tohto roka v celej Európskej únii. U nás vrcholí táto významná udalosť práve v týchto dňoch. Prvé hárky rozdávali komisári už 13. mája a posledné môžu vyzbierať do 6. júna. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky ide tento rok o výnimočné sčítanie, a to z dvoch dôvodov. Po prvý raz v histórii sa uskutoční v tom istom roku vo všetkých členských štátov Európskej únie a po prvýkrát budú môcť obyvatelia voliť medzi formulármi v listovej podobe alebo v elektronickej forme.
Komisári
Pre štatistické úrady sú určite najdôležitejšími osobami práve komisári, ktorých do funkcie vymenovali jednotlivé obce a mestá. Práve z ich strany sa v týchto dňoch ozývajú nespokojné hlasy, ktoré kritizujú diery v organizácii. Zaujímalo nás, aké problémy sa vyskytli v rámci Žiliny. „Hlásili nám len nedostatok sčítacích tlačív a identifikátorov z mesta Žilina, túto situáciu sme operatívne riešili a mestu boli doručené chýbajúce tlačivá,“ informuje Oľga Chovancová, riaditeľka Pracoviska Štatistického úradu v Žiline.
Obrátili sme sa aj na samotných komisárov a zisťovali sme, s akými problémami sa počas sčítavania stretli. Niektorí z nich hlásili bezproblémový priebeh. Ľudia vraj boli milí, ústretoví a vrátili vyplnené hárky bez väčších problémov. „Dokopy som navštívila 70 domov, čiže rozdala som hárky okolo 250 ľuďom. Len v jednom prípade sa stalo, že mi vrátili hárok bez identifikačnej nálepky. Vraj počuli z televízie, že nálepky nezaručujú anonymitu,“ rozpráva o svojich skúsenostiach komisárka Andrea v obci pri Žiline.
Iní komisári mali menej šťastia. Stretli sa aj s osočovaním a nadávkami. Dokonca ľudia hárky roztrhali alebo naschvál komisárom neotvárali. „Sčítavanie v mojom prípade prebehlo bez väčších problémov. Ale stalo sa, že niektorí ľudia mi nechceli odovzdať hárok, alebo ho roztrhali a zahodili do koša. U niektorých som bola aj trikrát, lebo som ich nevedela zastihnúť doma“ hovorí komisárka Alena, ktorá rozdávala hárky na jednom z najväčších sídlisk v Žiline.
Chýba anonymita
Aj keď pri odovzdávaní hárkov dostal každý obyvateľ od komisára presné inštrukcie ako ho vyplniť, oslovení tvrdia, že na niektoré otázky potrebuje človek vysokú školu, aby pochopil ich podstatu. Iných zas porozčuľovali absurdné otázky, ako napr. meno zamestnávateľa alebo niektoré údaje o dome, napr. otázku, kde majú umiestnený záchod. „Koho má čo trápiť, kde sa náš záchod nachádza alebo či je splachovací? Veď žijeme v 21. storočí,“ rozhorčuje sa päťdesiatnička Jana. „Do domu sme sa presťahovali len nedávno. Nie je náš, sme tu len nájomníci. Ako mám vedieť rok jeho kolaudácie alebo rozlohu obývacej plochy?“ zapája sa do diskusie Katarína, mladá mamička.
Najčastejšie sa ľudia sťažovali na anonymitu, ktorá im pri vypĺňaní hárkov chýbala. Mnohí sa priznali, že niektoré otázky, ktoré považovali za vstupovanie do súkromia, nevyplnili. „Poskytol som im také informácie, aké by som povedal cudziemu človeku, čo ma zastaví na ulici a spýta sa,“ priznal sa Juraj na internetovej diskusii. Stretli sme sa však aj s názormi, ktoré priebeh sčítania nehodnotia ako veľký problém. „Dnes stačí len málo, aby si niekto zistil o vás všetko, čo potrebuje. Neviem, prečo ľudia robia z chýbajúcej anonymity takú veľkú vedu,“ vyjadruje svoj názor Zuzana.
Výsledky na jeseň
Niektorí komisári majú už sčítacie lístky vyzbierané. Iných to ešte len čaká. Čas majú do 6. júna. „Komplexné informácie budú známe najneskôr do marca 2014. Štatistický úrad SR bude, samozrejme, uverejňovať aj predbežné výsledky. Prvé by podľa našich odhadov mohli byť známe už na jeseň tohto roka,“ hovorí riaditeľka Oľga Chovanová.