ŽILINA. Prvý ročník odštartoval 19. júna 1954 na vtedajšom Stalinovom námestí v Bratislave a mal sedem etáp. Celkovým víťazom sa stal Čech Nesl, Slovák Vlastimil Ružička vyhral v úvodnom ročníku pretekov dovedna tri etapy. V úvodnom ročníku nastúpilo na štart 78 pretekárov len z vtedajšieho Československa, zahraniční cyklisti pricestovali na štart Okolo Slovenska prvý raz v roku 1956 a hneď víťazom 3. ročníka sa stal Talian Cestari. Zo Slovákov vystúpili na najvyšší stupeň po záverečnej etape pretekov Okolo Slovenska siedmi cyklisti - Walter Renner (1958), Matej Laczo (1964), Pavol Čambal (1974), Josef Dvořák (1975), Miroslav Lipták (1990), Ján Valach (1996) a Martin Prázdnovský (2005).
Preteky Okolo Slovenska niesli niekoľkokrát vo svojom názve aj značky hlavných reklamných partnerov, boli však aj roky, kedy sa uskutočnili najmä vďaka obrovskému nadšeniu organizátorov. Nedostatok peňazí však ani
v týchto rokoch nepoznamenal kvalitu štartového poľa, tieto preteky ani raz organizátori nevyradili z Európskeho kalendára UCI a sú dnes jediné na Slovensku, ktorým patrí tento kredit nepretržite už pätnásť rokov bez prestávky. Aj preto sú organizátori veľmi radi, že v posledných ročníkoch získali pozornosť a záujem nového generálneho reklamného partnera - Slovenských elektrární, člena skupiny Enel.
Pýchou a prestížou pretekov je kvalitný pelotón. Žiaľ, Slovensko sa nemôže doma opierať o vlastnú kvalitu. Tí najlepší - bratia Peter a Martin Velitsovci a aj Peter a Juraj Saganovci štartujú v pro tímoch. V čase pretekov Okolo Slovenska nemajú možnosť obliecť na pretekoch reprezentačný dres a v tímových tričkách možnosť štartovať nemajú, kategória 2.2 totiž zatiaľ neumožňuje štart pro tímov. Osobnosti tak prichádzajú najmä spoza hraníc. Na rozdiel od iných pretekov v strednej Európe, na preteky Okolo Slovenska prichádzajú pravidelne tímy z Belgicka, Holandska, Talianska, Nórska, Ruska, Estónska, Lotyšska, Grécka i ďalších vzdialenejších krajín.
Po sérii ročníkov, kedy mali preteky päť etáp, sa vlani bojovalo osem dní. Úvod pretekov v Nitre sledoval aj generálny riaditeľ Giro d'Italia Angelo Zomegnan, ktorý bol po Christianovi Prudhommovi, riaditeľovi Tour de France, už druhým z riaditeľov pretekov z trojice najvýznamnejších etapových pretekov na svete, ktorý zavítal na preteky Okolo Slovenska v duchu záujmu o užšiu spoluprácu. Z iniciatívy občianskeho združenia Okolo Slovenska je plánovaný štart Giro d’Italia na Slovensku, ktorý je podporovaný nielen zo strany Angela Zomegnana, ale aj predstaviteľov vlády Slovenskej republiky.
Preteky v roku 2010 odštartovali v Nitre, postupne zavítali do Veľkého Krtíša, Liptovského Mikuláša, Čadce, štart časovky bol dokonca aj na území Českej republiky - v Mostoch u Jablunkova a vyvrcholili v okolí Jaslovských Bohuníc. Práve v tejto neveľkej obci neďaleko Trnavy a Piešťan priaznivci cyklistiky spoznali aj meno posledného víťaza pretekov Okolo Slovenska, ktorým sa stal Slovinec Robert Vrečer z tímu Perutnina Ptuj. Po Andrejovi Hauptmanovi (1998) bol druhým Slovincom, ktorý sa zapísal do kroniky pretekov ako celkový víťaz.
Sme v očakávaní, kto do nej pribudne v tomto roku.
Autor: šk