ŽILINA.
Projekt Slovenského inštitútu mládeže IUVENTA dnes na tlačovej konferencii v Žiline predstavil odborný riešiteľ kampane Uznanie Dávid Králik. Hlavná myšlienka projektu je aktivizácia mladých ľudí od 15 rokov, aby neboli pasívni a všímali si problémy okolo seba. Chceme im poskytnúť zručnosti, ktoré im pomôžu problémy si nielen všímať, ale ich vedieť aj vyriešiť. Trojročný projekt začal v januári 2011 a potrvá do decembra 2013. V júni sa rozbiehajú pilotné vzdelávania vo všetkých regiónoch Slovenska, uviedol Králik.
Vzdelávanie mladých ľudí je podľa jeho vyjadrenia rozdelené do troch víkendov v rámci pol roka. Na prvom víkende sa mladý človek naučí základné kompetencie, zručnosti. Príde domov a pokúsi sa identifikovať problém alebo potrebu vo svojom okolí. Na druhom víkendovom stretnutí dá svojej myšlienke aj s pomocou školiteľa projektovú formu, pripraví rozpočet a celý projekt. Po schválení dostane z národného projektu sumu až do výšky 200 eur, ktorá mu pomôže pri realizácii, povedal Králik.
Zdôraznil, že projekt má nielen vzdelávať, ale ponúknuť mladým ľuďom možnosť vyskúšať si poznatky v praxi. A práve na to je tretie víkendové stretnutie, počas ktorého si účastníci navzájom predstavia projekt priamo v praxi. S čím sa stretli, ak sa im niečo nepodarilo, tak skúsiť zvážiť, prečo sa to nepodarilo a hľadať možno riešenia, ako sa tomu v budúcnosti vyhnúť, dodal Králik.
Regionálna odborná riešiteľka projektu Alena Mičicová upozornila, že neformálne vzdelávanie považuje pre rozvoj zručností človeka za kľúčové. Na strane formálneho vzdelávania často počúvam, že práve prepojenie s praxou sa pri najlepšej vôli ťažko darí robiť. Tu si myslím, že neformálne vzdelávanie je jedinečné. Chcem upozorniť, koľko zručností sa mladí ľudia naučia na jednom projekte. Jedna z nich je založenie účtu, ak ho ešte nemajú. Lebo ho budú kvôli nášmu projektu potrebovať a naučia sa s ním hospodáriť, uzatvorila Mičicová.