ŽILINA. Neštátne zdravotnícke zariadenie Krankas v Žiline sa zaradilo medzi špičkové zariadenia svojho druhu na Slovensku. Rádiodiagnostické pracovisko vybavili modernou rádiodiagnostickou technológiou s priamou digitalizáciou.
Digitálny röntgen
Ide o digitálne zariadenie, ktoré nielen lekárom, ale i pacientom značne skráti čas. „Pri klasickom, analógovom röntgene sme používali film, ktorý prechádzal vyvolávacím procesom a jeho výsledkom bola snímka. Pri digitálnom röntgene prechádza röntge-nové žiarenie cez špeciálny selénový panel a mení sa na elektrický signál, ktorý je následne spracovaný výkonným počítačom na obraz. Ten odosiela zdravotnícky pracovník do vyhodnocovanej stanice lekára – diagnostika, “ priblížila nám funkciu zariadenia Zuzana Szováková, riaditeľka Kranskasu.
„Zobrazenie snímky na obrazovke – monitore s vysokým rozlíšením je veľmi kvalitné. Takéto zobrazenie má výhodu v tom, že pri klasickej snímke sa mohol pri expozícii vyskytnúť menší defekt-nedostatok, ktorý sa nedal odstrániť, pretože klasická röntgenová snímka je statická. Tu máme možnosť zobrazenie snímky zmeniť, čiže skvalitniť prispôsobením zobrazenia snímky cez počítač,“ prezradil prácu s novým prístrojom doktor Andrej Seňkevič. Zariadenie totiž umožňuje lekárovi so snímkou pracovať.
„Môžeme ju rozličnými spôsobmi upravovať, pridávať kontrast, otáčať, približovať, merať, zväčšovať do maximálnych detailov a podobne. Naviac môžeme snímku súčasne porovnať so snímkami zrealizovanými v minulosti, pretože sa archivujú prostredníctvom certifikovaného archivačného systému PACS.“
Pre rôzne druhy vyšetrení
Poliklinika realizuje kompletné celotelové snímky, tzv. skiagrafické vyšetrenia na digitálnom RTG prístroji. Mamografický digitálny prístroj umožňuje uskutočňovať najmä preventívne a indikované vyšetrenia prsníkov žien. Digitálne prístroje boli získané vďaka projektu „Modernizácia polikliniky v Žiline na Bratislavskej ulici“, ktorý bol spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja ERDF v rámci operačného programu Zdravotníctvo.
„Na digitálnom ultrazvukovom prístroji realizujeme sonografické vyšetrenia. Jeho vybavenie Dopplerovým systémom nám umožňuje farebné vyšetrenie ciev a prekrvenie orgánov,“ povedal doktor Seňkevič. Prístrojom sa vyšetrujú prsníky, štítna žľaza, brucho, orgány malej panvy a je vhodný aj k vyšetreniam pri ochoreniach mäkkých tkanív – svaly, šľachy a tiež ochorenia kĺbov.
Mamograf. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
Vyšetrenie je rovnaké
„Vyšetrenie je rovnaké ako pri klasickom röntgenovaní, rozdiel je však vo výsledku, ktoré digitálna technológia poskytuje najmä pre kvalitnejšie a komplexnejšie zhodnotenie vyšetrenia,“ prezradil doktor.
„Pre pacienta je to výhodné najmä pre skrátenú čakaciu lehotu, vyšší komfort, príjemnejšie prostredie a tiež preto, že naši pacienti si už zvykli, že nevidia papierové obálky so snímkami,“ prezradila Zuzana Szováková a dodala: „Pokiaľ potrebujú snímku, dostanú ju na CD. Obrazová dokumentácia sa totiž archivuje v digitálnej forme.“
Ako ďalej prezradila, digitálna forma je prenesená aj na ostatné odborné ambulancie zdravotníckeho zariadenia. Každý lekár si teda môže prezerať snímky svojich pacientov priamo vo svojej ambulancii a na svojom počítači.
„Naše pracovisko je súčasťou T3 komunikačného centra, čo umožňuje vzájomnú výmenu obrazovej a textovej dokumentácie nielen medzi pracoviskami našej polikliniky, ale tiež zabezpečuje externú obrazovú a textovú komunikáciu s odbornými zdravotníckymi zariadeniami v rámci celej republiky,“ upresnila Zuzana Szováková.