Kamerový systém v Žiline je funk-čný, páchateľov však neodhalí. Presvedčil sa o tom aj Marián Orieščik, ktorému z budovy ukradli odkvapy priamo pod kamerou, tá však nič nezachytila. Kamery sú totiž nepohyblivé, a tak prakticky nič nevidia. Nový náčelník mestskej polície to vraj takto zdedil po svojom predchodcovi a snaží sa to riešiť.
ŽILINA. Mesto má problém s kamerovým systémom. Ak si myslíte, že vás pred zlodejmi, či vandalmi ochráni 11 kamier, ktorými by mala mestská polícia monitorovať centrum mesta, ste na omyle. Kamery tam síce sú, údajne dokonca aj funkčné, keď však majú odhaliť a usvedčiť zlodeja, sú nepoužiteľné. Sú totiž nepohyblivé.
Na vlastnej skúsenosti sa o tom presvedčil Marián Orieščík, ktorý má malú knižnicu v budove na rohu Pivovarskej ulice a Hlinkovho námestia. Raz ráno si všimol, že v noci z budovy niekto ukradol časť odkvapovej rúry.
Keby niekoho napadli, nevidia
„Presne oproti, len asi 25 metrov vzdušnou čiarou, je umiestnená kamera mestskej polície. Správkyňa tam išla vypýtať si záznam. Aké však bolo jej prekvapenie, keď jej vraj povedali, že kamerový systém je na 90 percent nefunkčný. Zarazilo ma to. Keby kamera fungovala, mohli tých zlodejov chytiť priamo na mieste činu,“ povedal Orieščík a dodal: „Zrazu som si uvedomil, že keď ma niekto ovalí a bude ma kopať priamo pod kamerou, mestská polícia nezareaguje, pretože nič nevidí“.
Marián Orieščík dodal, že policajti mu hovorili o prípade, že z cestovnej kacelárie oproti zmizli parapetné plechy. „Policajti vraj len náhodou zazreli nejakých ľudí ísť za Hlinkovu sochu. Keď ich zazreli v žltých vestách, rýchlo utiekli. Za sochou v kroví našli asi 50 kíl medených plechov nachystaných do zberu. Nerozumiem tomu, na čo je dobré, že je policajtov vidieť už zdiaľky. Aby boli dobre viditeľní a zločinci mohli hneď utiecť?“
Orieščik a miesto, kde bola odkvapová rúra. FOTO: MICHAL FILEK
Náčelník: Riešime to
Náčelník mestskej polície Milan Šamaj hovorí, že niektoré súčiastky kamier sú skutočne v dezolátnom stave. „Nie že by nefungovali vôbec, ale sú, napríklad, nepohyblivé,“ povedal. Takto to vraj zdedil od predchádzajúceho náčelníka. „Kamerovému systému chýba servis. Je to jedna z prvých vecí, do ktorých sme sa pustili a snažíme sa to dať dokopy. Chceme čo najskôr obnoviť činnosť aspoň tých jedenástich, ktoré máme v starom meste. S pánom primátorom sa snažíme nájsť na to financie,“ dodal Šamaj.
Náčelník tvrdí, že od primátora Chomu prísľub má. Bude na to potrebné nájsť niekoľko tisíc eur. V tejto chvíli už vraj majú urobený posudok, čo konkrétne treba opraviť.
Podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu, je kamerový systém v obmedzenej prevádzke, ale funkčný je. „Investícia do opravy a rekonštrukcie je v súčasnosti v štádiu riešenia. S mestskou políciou pracujeme na projekte, v rámci ktorého sú kamery nevyhnutné k tomu, aby príslušníci mohli včas zakročiť pri výkone svojej profesie,“ povedal Čorba.
Prečo nosia policajti reflexné vesty? „Toto je prvý negatívny dotaz, s ktorým som sa stretol,“ zareagoval Šamaj. Podľa jeho slov, mestskí policajti sú práve na to, aby ich bolo vidno, a aby strážili verejný poriadok. „Ľudia kvitujú, že sú policajti viditeľní a že sa môžu na nich obrátiť o pomoc. Operatívci policajného zboru chodia v civile,“ prezradil.
Slota: Mladým zatrhneme rožky
Prvých 9 kamier v Žiline na Národnej ulici, Hlinkovom, Štúrovom, Mariánskom a Štefánikovom námestí a na Farských schodoch umiestnili v septembri 2004 ešte za primátora Jána Slotu. Investovali do nich 5 miliónov korún. „Keď sa mladí ľudia rozbehnú po polnoci do mesta z barov a diskoték, nepoznajú hranice. Kamerový systém im zatrhne rožky,“ povedal vtedy Slota.
V roku 2008 dostala mestská polícia takmer 1,5 milióna Sk z Európskeho sociálneho fondu na zriadenie chránenej dielne, v ktorej systém obsluhovali zamestnanci s postihnutím.