Univerzita v Bologni ju pripravila na život

Každý má možnosť odísť študovať na prestížnu univerzitu, no nie každý ju aj využije. Patrícia Jaššová (27) sa však pre štúdium v zahraničí rozhodla. Študovala v Bologni, v najstaršom univerzitnom meste na svete.

Patrícia Jaššová úspešne skončila štúdium v Bologni.Patrícia Jaššová úspešne skončila štúdium v Bologni. (Zdroj: ARCHÍV PATRÍCIE JAŠŠOVEJ)

S MY Žilinskými novinami sa o tento zážitok podelila.

ŽILINA. K Taliansku a taliančine mala Patrícia Jaššová vždy veľmi blízko. Už ako stredoškoláčka navštevovala jazykovú školu a učila sa po taliansky. „Jazykové znalosti som mala možnosť využiť počas môjho štúdia na Hotelovej akadémii v Žiline. Škola nám totiž umožnila výmenný 2 – 3 týždňový pobyt s talianskymi kolegami, kde sme mali možnosť spoznať ich kultúru a známu kuchyňu,“ povedala nám ochotne Patrícia. Ďalšiu cennú skúsenosť získala vo vyššom ročníku, kde mala možnosť odísť na 3-mesačnú stáž do Talianska spolu s inými spolužiakmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S talianskym jazykom sa po strednej škole nerozlúčila. Odišla študovať do Nitry odbor Taliansky jazyk a kultúra a po troch rokoch sa rozhodla doštudovať v Taliansku. „Vybrala som si Univerzitu v Bologni aj vďaka jej menu a prestíži,“ prezradila Patrícia a pokračovala: „Prihlásila som sa na takzvané „corsi singoli – jednotlivé kurzy“.

Corsi singoli sú robené pre zahraničných študentov, stačí len index z vašej aktuálnej univerzity, alebo doklad o tom, že navštevujete univerzitu a po zaplatení 300 eur na rok štúdia som si mohla vybrať neobmedzené množstvo predmetov, ktoré ma zaujímali.“

Nakoniec si vybrala predmety z Filozofickej fakulty: talianska literatúra - Dante, súčasná talianska literatúra, história talianskej kinematografie, talianska filológia a podobne. „Po návrate do Nitry mi uznali všetky skúšky, ktoré som urobila v Bologni.“

SkryťVypnúť reklamu

Zvyk na prostredie

„Začiatky štúdia boli ťažké, ako všetky začiatky, ale veľmi rýchlo som si zvykla a prispôsobila sa novému prostrediu. Aj keď som taliančinu študovala niekoľko rokov, zo začiatku som mala trošku problém
s náročnosťou štúdia a predmetov, ale zvykla som si,“ povedala nám.

Na prostredie aj spolužiakov si zvykla ľahšie. Učiteľov a ich asistentov dokonca považovala za veľmi ústretových a ochotných vždy pomôcť. „Profesorov nezaujímalo, že ste cudzinka. Nemali pre to na mňa vyššie nároky.“

Večer radšej nevychádzať do ulíc

„Jediná vec, na ktorú som si nezvykla je rôznorodosť národností - ľudia z Maroka, Tuniska, Albánska, Rumunska, Pakistanu, ktoré tu žijú a s tým spojená kriminalita, večer ísť sám po uliciach nie je vôbec možné. Mám strach ísť sama už o 20.00 h večer, keď sa mám vrátiť domov autobusom. No aj cez deň sa môže stať, že zažijete veľa nepríjemných situácií,“ prezradila nám aj nepríjemné stránky Talianska.

SkryťVypnúť reklamu

Inak Talianov vo všeobecnosti považuje za otvorených a spoločenských. „Sú však obrovské rozdiely medzi jednotlivými oblasťami ako juh a sever.“

Rozdiely v spôsobe študovania

Keďže Patrícia študovala aj na Slovensku, aj v zahraničí, vie porovnať študentský život. „Rozdiely sú veľmi veľké. Na univerzite v Taliansku platíte školné, ja som dostala štipendium od regiónu Emilia – Romagna a školné som neplatila, ale aby som si udržala štipendium, všetky skúšky som musela robiť do určitých dátumov a posielať pravidelne faxom výsledky a dosiahnuté kredity.“

V Taliansku vraj nepoznajú ani pojem externé štúdium. „Chodiť na prednášky nie je však povinné, len na medicínu a iné veľmi ťažké odbory je účasť nutná. Väčšina študentov pracuje buď full alebo part – time, aby si mohli dovoliť platiť školné a všetky výdavky s tým spojené a aj preto mnoho študentov študuje veľa rokov.“
Celé štúdium je koordinované prostredníctvom Internetu. „Na internete nájdete odpovede na všetky vaše otázky, aké knižky potrebujete na skúšku, či skúška bude ústnou alebo písomnou formou, presné dátumy všetkých skúšok a podobne.“

Podľa Patrície, je veľkým rozdielom medzi krajinami hlavne to, že škola v Taliansku vie človeka lepšie pripraviť na „život“ po škole. „Predmety, čo som študovala sa mi už podarilo využiť v reálnom živote. Počas štúdia musíte absolvovať povinnú stáž alebo laboratóriá, organizované univerzitou, ja som navštevovala dve laboratória, jedno laboratórium trvá jeden semester, je nutné chodiť na všetky cvičenia, moje laboratória boli zamerané na informatiku.“

Študentský život

Ďalším rozdielom je napríklad aj to, že internáty ako ich poz-náme u nás prakticky neexistujú, alebo je ich veľmi málo. „Väčšina študentov žije na privátoch v centre mesta, Bologna je univerzitné mesto, žije tu okolo 100-tisíc študentov. Obyvatelia Bologne žijú väčšinou v okolitých dedinkách a ich byty v centre prenajímajú študentom, takže tu určite nezažijete krúžkovice a chodbovice ako na internáte u nás.“

Človek si rýchlo zvykne

Aj Patrícia patrila medzi študentov, ktorí si privyrábali popri štúdiu prácou. „Odkedy som v Bologni, popri štúdiu som vždy pracovala a zatiaľ pracujem v jednom veľmi známom butiku ako asistentka predaja. Momentálne si hľadám prácu v mojom odbore, keďže teraz v marci som ukončila štúdium.“ Po dva a pol roku získala titul „Dottore Magistrale“, čo je u nás magisterský titul.

Domov chodievala iba dva razy do roka. Pravdaže, najviac jej chýbala rodina: „Na jedlo a prostredie si človek zvykne, ale rodičia a sestry mi chýbajú stále, ešte šťastie, že existujú sociálne siete a skype, a tak je spojenie s domovom jednoduchšie a častejšie.“

Kam ďalej?

„Bologna je krásne, historické mesto, kde je možnosť navštevovať veľa múzeí a iných historických monumentov,“ vyslovila Patrícia, ktorá svoj pobyt v Taliansku rozhodne využila aj na návštevu zaujímavých a známych miest akými sú Benátky, Florencia, Siena či Pisa.

Plány do budúcnosti nemá. „Človek nikdy nevie, čo bude a kde bude, všetko bude záležať od pracovných možností a ponúk.“ V každom prípade, štúdium na talianskej Bologni odporúča každému. „Je to úžasná skúsenosť, obohatí vás, stanete sa viacej samostatným a nezávislým. Štúdium tu má svoje čaro, Bologna má veľmi veľa krásnych a bohatých knižníc, kde sa nachádzajú naozaj unikátne knihy. Aj pri písaní mojej diplomovej práce som pochodila neuveriteľné množstvo knižníc a nemala problém s knihami, čo sa u nás, bohužiaľ, stáva veľmi často, že knihy sa nedajú nikde zohnať.“

Šancu dostať sa na túto prestížnu školu má vraj každý. „Treba mať maturitu a ovládať taliansky jazyk.“ V jej prípade to bolo tak, že nadviazala na štúdium bakalára v Nitre. „Musela som ísť na osobný pohovor s prezidentom môjho odboru, ktorý skontroloval všetky skúšky, ktoré som absolvovala v Nitre, počet kreditov a jazykovú prípravu, potom mi podpísal protokoly a mohla som sa zapísať na univerzitu.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 428
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 036
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 764
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 689
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 847
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu