Štvrtok, 19. apríl, 2018 | Meniny má Jela
Pridajte si svoje mesto

Ivan Harman si v Bratislave zvyká na internátny život

Bez práce dlho nezostal. Len pár mesiacov prešlo odvtedy, ako sa rozlúčil s primátorskou stoličkou a už sa posadil na novú, poslaneckú.

Ivan Harman. V roku 2006 porazil v primátorských voľbách v Žiline po šestnásťročnom vládnutí Jána Slotu. V novembri minulého roka ho vymenil Igor Choma.(Zdroj: MICHAL FILEK)

Toto obdobie naplno využil. Venoval sa rodine a po 20 rokoch začal lyžovať. Na parlamentný život si Ivan Harman zvykol rýchlo. Jediné, čo mu prekáža je, že musí chodiť na týždňovky a bývať na ubytovni, ako študent.

ŽILINA. Ivan Harman skončil svoje pôsobenie na žilinskej radnici na konci minulého roku. Dlho však bez práce nezostal. Po tom, čo mu v národnej rade uvoľnil miesto stranícky kolega, novozvolený primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský, stal sa poslancom parlamentu. Zaujímalo nás, ako si na zmenu zvykol.

Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom - transparentnosť

„Na začiatku môjho pôsobenia vo funkcii primátora sme si dali za cieľ nastoliť v Žiline transparentné, otvorené
a priateľské prostredie a ozdraviť mesto po 16 rokoch vlády jedného primátora. V národnej rade sa budem venovať ďalšiemu zlepšovaniu legislatívneho prostredia

v prospech väčšej transparentnosti,“ našiel paralelu medzi primátorskou a poslaneckou funkciou Ivan Harman.
Podľa jeho slov vláda Ivety Radičovej v tomto smere už urobila kus práce, ale stále sa musia pýtať, čo sa dá ešte urobiť lepšie. „Tu vidím svoju najväčšiu prioritu. No a samozrejme, chcem zužitkovať aj svoje skúsenosti a napomáhať regionálnemu rozvoju, ozdraveniu miest a zefektívneniu činnosti miestnej samosprávy,“ vyjadril odhodlanie poslanec.

Novic si zvyká ľahko

Ivan Harman je parlamentný nováčik. Navyše do rozbehnutého vlaku naskočil až po ôsmich mesiacoch. Ako sa mu začínalo? „Zloženie parlamentu je teraz trochu výnimočné, pretože je tam veľa nováčikov. Politických strán, aj jednotlivcov. Mnohí z nich sa ešte len učili parlamentnej abecede. Mojou výhodou je, že sa osobne poznám s mnohými poslancami, bývalými, alebo súčasnými ministrami, a to zo všetkých politických strán,“ hovorí.

harman490.jpg

Ľudia preňho teda neboli neznámi. Hovorí však, že skutočnou neznámou preňho bolo prostredie a zákulisie parlamentu. „To je skutočne na orientáciu veľmi náročné. Niekoľko poschodí, spojovacích chodieb, schodísk, množstvo malých kancelárií a zase naopak obrovské voľné priestory. Celý parlament je taká svojská eklektická zmes štýlov, materiálov, ale aj ideí. Architektonické projekty pochádzajú ešte z čias socializmu,“ vyjadril svoje dojmy zo sídla národnej rady.

Internátny život

Ivan Harman si však musí zvykať aj na to, že veľkú časť týždňa trávi odlúčený od rodiny. Takmer ako študent na internáte. „Spravidla chodievam na týždňovky a musím sa priz-nať, že to je pre mňa to najťažšie. Odlúčenie od manželky a detí a štandardný internátny život mi už celkom nesedí,“ prezradil.

V Bratislave býva na poslaneckej ubytovni priamo na hradnom kopci. „Keďže tam nemám kuchyňu, pri stravovaní som odkázaný na služby rôznych reštauračných zariadení, čo spravidla tiež využívam na pracovné stretnutia,“ doplnil.

Veľa času však trávi stále aj v Žiline. V historickom objekte knihárskej dielne na Hornom Vale otvoril svoju poslaneckú kanceláriu. „Toto miesto som si nevybral náhodne. Táto knižná dielňa je jedinečná na Slovensku. Snažím sa, aby zostala zachovaná ako unikát pre Žilinu a jej návštevníkov,“ povedal Harman.

Dovolenku s rodinou už stihol

V lete sú parlamentné prázdniny. A nielen parlamentné, ale aj školské. Harmanovci si tak budú môcť dovoliť po ťažkom roku trochu oddychu. Ako to bude s dovolenkou, to nám poslanec ešte povedať nevedel. Tento rok totiž má už jednu za sebou. „Počas jarných prázdnin sme boli v Jasnej a po takmer dvadsiatich rokoch som začal opäť lyžovať. Moja vážnosť u detí tým veľmi stúpla,“ smeje sa otec dcérky Kristínky a syna Dominika.

Dovolenku mohol stihnúť aj vďaka prestávke medzi pracovnými povinnosťami. „Toto obdobie sa viazalo aj na zimné prázdniny, takže sme ho spoločne s rodinou naplno využili a užívali sme si jeden druhého, aj ako náhradu za predchádzajúce roky, a tak trochu aj do zásoby. Keďže som milovníkom histórie a našej prírody, snažím sa spoločne objavovať a navštevovať mnohé zákutia na Slovensku, kde sa spája história s krásnou prírodou,“ uzavrel poslanec Ivan Harman.


  1. Ľudia alebo mesto? Kto je zodpovedný za špinu v Žiline? 3 867
  2. Ako je to s výrubom v lesoparku? Dôvodom je ochrana trakčného vedenia, tvrdí mesto Foto 332
  3. Hrozba štrajku v Kii je zažehnaná. Výrobní zamestnanci si prilepšia o 107 eur 278
  4. Platia ako v hoteli. Od seniorov z útulku si mesto pýta daň z ubytovania 241
  5. Regionálny a oblastný futbal: Víkendové kolá obohatili aj prvé jarné dohrávky (FOTO) 110
  6. Miroslav Cingel trénerstvo nemal v pláne, Boxerňa ho však pohltila 104
  7. V Žiline vznikol fond. Podporí športové talenty 61
  8. Vodič neprežil nočnú nehodu pri Krasňanoch 49
  9. Do Žiliny prichádza súťaž TOP liga v malom futbale 39
  10. Žilinský zimák po tretí raz hostil jedinečný turnaj 37

Najčítanejšie správy

Žilina

Ľudia alebo mesto? Kto je zodpovedný za špinu v Žiline?

V meste preberajú iniciatívu dobrovoľníci. Počet aktivít narastá.

Ako je to s výrubom v lesoparku? Dôvodom je ochrana trakčného vedenia, tvrdí mesto

Výrub v lesoparku mesto realizovalo najmä kvôli bezpečnosti na ceste. Stromy ale miznú aj v centrálnej časti obľúbenej zóny Žilinčanov.

Hrozba štrajku v Kii je zažehnaná. Výrobní zamestnanci si prilepšia o 107 eur

V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa zvýši aj mzda pracovníkov v administratíve.

Platia ako v hoteli. Od seniorov z útulku si mesto pýta daň z ubytovania

Na najbližšom zastupiteľstve budú mestskí poslanci rozhodovať zrušení dane pre sociálne zariadenia.

Regionálny a oblastný futbal: Víkendové kolá obohatili aj prvé jarné dohrávky (FOTO)

Varín a Kunerad sa blysli bodovými výkonmi proti lídrom súťaží.

Blízke regióny

Pod Babou horou by mohli dýchať morský vzduch

V obnovu kedysi slávnych kúpeľov už Oravskopolhorčania neveria. Snažia sa však urobiť všetko pre to, aby ich pripomínali a napodobňovali, aj keď v zmenšenej podobe. Najnovšie vymysleli inhalatórium so slanou vodou.

Boli sme tam, kde spadla hora. Takto to tam vyzerá

Prechádzky lesom už nie sú také, ako bývali. Vlani v decembri po silnej víchrici ostali na zemi tisícky stromov. Toto sme nafotili teraz, štyri mesiace po, na prechádzke z Oravíc po Borek smerom na Habovku.

Kto zápas nevidel, výsledku neveril

Zápas 16. kola 7. futbalovej ligy priniesol neuveriteľnú zápletku.

Turistov aj cyklistov vykázali z Jánskej doliny

Od minulého týždňa majú peší a cyklisti zakázaný vstup do jednej z najnavštevovanejších slovenských dolín. Dôvodom je ťažba kalamitného dreva.

Trápenie vodičov jazdiacich cez Oravskú Lesnú sa skončilo

Cesta má konečne nový povrch. Úsek cez dedinu dlhý približne 4,5 kilometra je už vyasfaltovaný, pokračovať budú dokončovacie práce.

Všetky správy

Keď treba mať obavu o Ficov mentálny stav

Pašku nikto „nezoštval“, odstavil ho Fico. Lebo chcel.

Mihálik z NAKA nepózoval len s Bödörom, ale aj s odsúdeným vydieračom

Zápasník Matúš Mečár bol súdený za vydieranie a mal blízko k údajnému nitrianskemu mafiánskemu bossovi Ľubošovi Ferusovi.

Danko kritizuje Pellegriniho. Hovorí, že za Fica nebolo toľko trecích plôch

Premiér Peter Pellegrini chce zlepšiť komunikáciu s predstaviteľmi SNS.

Kováčik: Toto nie sú moje posledné dni

Šéf špeciálnej prokuratúry cíti okrem kritiky aj podporu ľudí. Slová o predčasnom odchode vraj stále platia.

Prvý z nových spartanov už armáda dala na reklamáciu

Na dopravné lietadlá čakali vojaci deväť rokov. Nový stroj vydržal bez poruchy len pol roka.