ŽILINA.
Choma pripomenul, že Žilina vždy bola a dodnes je dopravnou križovatkou. Či už to bola Jantárová cesta alebo Magna Via. A do budúcnosti nielen križovatka cestnej, železničnej a leteckej dopravy, ale predpokladám, že aj lodnej. Čiže je naozaj prirodzenou a nespochybniteľnou križovatkou. Z tohto pohľadu vítam dnešnú iniciatívu a turisti, ktorí prídu do Žiliny, si budú môcť pripomenúť práve tieto súvislosti, skonštatoval žilinský primátor.
Združenie Magna Via chce podľa jeho predsedu vybudovať koridor vzorných turistických služieb a získavať turistov, aby po ceste Magna Via išli. Na americkom kontinente je prestížou, keď turista môže prejsť po Route 66. My by sme ich chceli prilákať na cestu spájajúcu strednú Európu od Viedne cez Slovensko až po Rumunsko na trase dlhej 1000 kilometrov. Približne 50 percent územia je slovenského. Preto sme založili združenie, budeme mobilizovať dotknuté krajiny na cezhraničnú spoluprácu a zapájať do tohto projektu všetkých, ktorí poskytujú služby v cestovnom ruchu. Hotely, reštaurácie, informačné kancelárie pod sloganom Na kráľovskej ceste kráľovské služby, povedal Húska.
Do projektu združenia Magna Via sa doteraz zapojilo 40 miest a obcí. Žilina je v tomto koridore, pretože v 18. storočí išla cesta od Martina do Žiliny, Čadce a pokračovala do Poľska. Mesto sa dostane na našu internetovú stránku a keď sa zahraniční turisti ísť do Európy a na Slovensko, nájdu na mape aj Žilinu. Ak sa budú chcieť ubytovať, môžu získať informácie o hoteloch, ktoré poskytujú ubytovacie služby v Žiline a okolí, dodal Húska.
Zdôraznil, že ak sa projekt osvedčí združenie bude iniciovať zapísanie cesty Magna Via do zoznamu UNESCO. Vychádzame z toho, že dnešný turista ide po vyšliapaných chodníkoch, kde je pripravená orientačná tabuľa, sprievodca, kde to má úroveň od A po Z. Aby mali čo najlepšie zážitky z historického, kultúrneho a prírodného dedičstva, ktoré nám treba ďaleko viac propagovať. Aby nám to prinieslo aj zamestnanosť a ekonomický prínos pre ľudí v službách, uzatvoril Húska.