Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Choma podá trestné oznámenia za zmluvy z Harmanovej éry

Primátor Igor Choma podá tento týždeň trestné oznámenie v súvislosti so zmluvami, ktoré uzatvorilo bývalé vedenie mesta. Na základe jednej z nich kupovalo mesto kotúčik toaletného papiera po 2,5 eura.

Igor Choma sa tento týždeň chystá podať trestné oznámenia.Igor Choma sa tento týždeň chystá podať trestné oznámenia. (Zdroj: ĽUBO BECHNÝ)

ŽILINA. Primátor Igor Choma tento týždeň podá trestné oznámenie v súvislosti so zmluvami, ktoré uzatvorilo predchádzajúce vedenie mesta so spoločnosťou Servel.


Dve zmluvy o výkone servisu, uzatvorilo mesto v auguste 2009. Na ich základe dala spoločnosť Servel mestu dočasne do užívania dávkovacie zariadenia na toaletný papier, tekuté mydlo a osviežovače vzduchu a zároveň sa starala o ich servis. Znamená to, že zabezpečovala aj výmenu náplní, pravda už nie bezplatne.

Trestné oznámenie

Podľa Chomu za jeden kotúčik toaletného papiera platilo mesto 2,5 eura. V bežnom maloobchode sa za túto cenu dá kúpiť aj 6 – 8 kotúčikov. „Zmluvu sme zrušili. Spôsob, akým bola pripravená a uzatvorená, zakladá podľa nás trestno-právnu zodpovednosť konkrétnych osôb. Do hodnoty zákazky sa nezarátala hodnota opakovaných plnení. Nemám inú možnosť, len podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, alebo na bývalé vedenie mesta,“ povedal Choma. Problém vidí v porušení zákona o verejnom obstarávaní a zneužití právomoci verejného činiteľa.


Firma Servel sa podľa zmluvy zaviazala dodať napríklad aj 25 zásobníkov toaletného papiera, 17 osviežovačov vzduchu, 23 zásobníkov na tekuté mydlo a 18 zásobníkov papierových utierok. V celkovej cene zákazky, dohromady 1 236 eur, však bola zahrnutá len jedna náplň do každého dávkovacieho zariadenia.

Za 21 mesiacov 28-tisíc eur

Koľko vydrží jeden kotúčik papiera, či jedno tekuté mydlo? Nie dlho. Keď došli muselo mesto kúpiť nové. V zmluve sa zaviazalo, že tak musí urobiť výhradne od Servelu. Inak muselo zaplatiť pokutu 150 eur za každé zistené porušenie. Mestský úrad tak nemohol od augusta 2009 kúpiť toaletný papier do týchto zariadení lacnejšie, ako po 2,5 eura za kotúčik, papierové utierky lacnejšie, ako za 25 eur za polovicu kartóna a 13,2 eura za osviežovač vzduchu. Opakované platby však už neboli uvedené v celkovej hodnote zákazky. Mesto tak z peňazí daňových poplatníkov za 21 mesiacov vyplatilo spoločnosti 28-tisíc eur.

Stranícky klientelizmus?

Zaujímavé je, že spoločnosť Servel, s.r.o. založil len 25. 2. 2009 Stanislav Kubík, ktorý je členom miestneho zväzu SDKÚ v Žiline. V čase podpisu zmluvy s mestom bol jeho predsedom vtedajší viceprimátor Michal Horecký a členom vtedajší primátor Ivan Harman.


Ako mesto spoločnosť Servel vybralo, sa nám zistiť nepodarilo. Podľa súčasného hovorcu Pavla Čorbu, nemajú vedomosť o tom, že by prebehlo výberové konanie. Ako k zákazke prišli, či je cena 2,5 eura za kotúčik toaletného papiera primeraná a či je náhoda, že zákazku dostala firma, ktorej konateľ je člen miestneho zväzu SDKÚ v Žiline, sme sa snažili dozvedieť od Stanislava Kubíka. Ten na naše otázky odpovedal: „Naša spoločnosť má s Mestom Žilina štandardný obchodný vzťah, v ktorom nemáme vedomosť o žiadnych pochybeniach. Ďakujem za Vaše otázky“.


Milan Kunder z Aliancie Fair-play si to však nemyslí. Po prečítaní obchodných podmienok zmluvy nám povedal: „Zmluvné podmienky pokladám za nevýhodné pre mesto. Nedokážem si predstaviť rozumný a čestný dôvod, prečo by takú zmluvu mal niekto podpísať. Celkom by ma zaujímalo, kto sú ďalší klienti spomínanej firmy a či také zmluvné podmienky podpísali aj oni.“


Harman: Choma sa snaží prekryť vlastné problémy


Ivan Harman na položené otázky ohľadom verejného obstarávania, či ceny za služby tiež reagoval zaslaním svojho stanoviska, v ktorom poukázal na skutočnosť, že počas jeho pôsobenia Žilina ako jedno z prvých miest na Slovensku začala s realizáciou konkrétnych protikorupčných opatrení. Spomenul najmä prideľovanie bytov žrebovaním, zavedenie elektronických aukcií, či zverejňovanie zmlúv a faktúr na internete, vďaka čomu Žilina získala niekoľko ocenení a v roku 2010 obsadila 7. miesto v rámci hodnotenia samospráv v otvorenosti
a transparentnosti.


„Podľa prieskumu z marca 2011 však Žilina na čele s Igorom Chomom dosahuje hlboko podpriemerný výsledok a pri povinnom zverejňovaní zmlúv sa momentálne nachádza až na 82. mieste zo 100 hodnotených. Otázky vyplývajúce z Chomových vyhlásení treba vnímať v kontexte jeho vlastných škandálov, akým je napríklad netransparentné rozdeľovanie mestských grantov v rozpore s odporúčaniami odborných komisií. Preto vyvstáva aj otázka, či sa skôr nesnaží cez médiá účelovo zakryť tieto svoje problémy,“ povedal Harman.

Otázky Stanislavovi Kubíkovi a jeho odpoveď

OTÁZKY

1. Čo hovoríte na kritiku Igora Chomu, ktorý sa chystá podať žalobu v súvislosti so zmluvou medzi vašou firmou a mestom Žilina? Bola táto zmluva pre mesto nevýhodná?
2. Zdá sa vám cena 2,5 eura za kotúčik toaletného papiera primeraná? Ako ste k nej prišli?
3. Ako ste sa dostali k tejto zákazke? Prebehlo výberové konanie?
4. Ako často ste menili náplne v zásobníkoch? Kto vám dával na to pokyn, kedy a koľko nových náplní máte dodať? Prečo nové náplne neboli predmetom zákazky?
5. Skutočnosť, že ste členom miestneho zväzu SDKÚ, v ktorom bol v čase uzatvorenia zmluvy predsedom viceprimátor Horecký a primátor bol členom, vzbudzuje podozrenie zo straníckeho klientelizmu. Navráva tomu aj skutočnosť, že vaša firma vznikla len niekoľko mesiacov pred tým, ako dostala od mesta spomínanú zákazku. Je to podľa vás všetko náhoda?

ODPOVEĎ STANISLAVA KUBÍKA

Naša spoločnosť má s Mestom Žilina štandardný obchodný vzťah, v ktorom nemáme vedomosť o žiadnych pochybeniach. Ďakujem za Vaše otázky.

(mif)
OTÁZKY IVANOVI HARMANOVI A JEHO ODPOVEĎ

OTÁZKY

1. Igor Choma tvrdí, že pri uzatváraní týchto zmlúv bol porušený zákon o verejnom obstarávaní a pri zmluve so spoločnosťou Servel mohlo dôjsť aj k zneužitiu právomoci verejného činiteľa a zanedbaniu povinnosti pri správe zvereného majetku. Podá vraj v tejto veci trestné oznámenia. Poznáte tie zmluvy? Mohlo dôjsť pri ich uzatváraní k takýmto závažným pochybeniam?

2. Mesto so spoločnosťou Servel uzatvorilo zmluvu, podľa ktorej mu táto firma faktúrovala za jeden kotúčik toaletného papiera takmer 3 eurá. Vedeli ste o tom? Nezdá sa vám to nevýhodné?

4. Spoločnosť Servel založil tesne pred podpisom zmluvy s mestom člen miestneho zväzu SDKÚ Stanislav Kubík. To zaváňa straníckym klientelizmom. Ako ste vyberali túto firmu? Bolo výberové konanie? Nemali ste výhodnejšie ponuky?

5. Kto mal na starosti verejné obstarávanie?

ODPOVEĎ IVANA HARMANA

Počas môjho pôsobenia Žilina, ako jedno z prvých miest na Slovensku, prijala a realizovala konkrétne protransparentné a protikorupčné opatrenia. Pri uzatváraní zmlúv mesto postupovalo často aj nad rámec základných legislatívnych povinností, aby mali občania bližšie ku jeho kontrole.

Z množstva opatrení spomeniem prideľovanie bytov žrebovaním, zavedenie elektronických aukcií, zverejňovanie všetkých zásadných informácií súvisiacich s hospodárením mesta, čo sa týkalo najmä zmlúv, objednávok, faktúr. Vďaka týmto opatreniam Žilina získala viacero cien od nezávislých inštitúcií: pozitívne hodnotenie INEKO už v r. 2007, cena Infočin v r. 2009, a obsadili sme 7 miesto v rámci samospráv Slovenska v hodnotení otvorenosti a transparentnosti organizáciou Transparency International Slovensko v r. 2010.

Verím, že v tomto trende bude pokračovať aj nové vedenie. Podľa prieskumu Transparency International Slovensko, publikovanom v marci 2011, však Žilina na čele s Igorom Chomom dosahuje hlboko podpriemerný výsledok a pri povinnom zverejňovaní zmlúv sa momentálne nachádza až na 82. mieste zo 100 hodnotených najväčších samospráv Slovenska.

Otázky vyplývajúce z Chomových vyhlásení treba vnímať v kontexte jeho vlastných škandálov, akým je napríklad netransparentné rozdeľovanie mestských grantov v rozpore s odporúčaniami odborných komisií. Preto vyvstáva aj otázka, či sa skôr nesnaží cez médiá účelovo zakryť tieto svoje problémy.

(mif)

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 2. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 5. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 10. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 333
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 550
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 289
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 097
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 130
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 646
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 406
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 330
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 872
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 806

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #26 - Pol roka a prvý kilometer
 2. Jiří Ščobák: Trading: Když už chcete rychle a spekulativně obchodovat, věnujte se oblasti, které rozumíte
 3. Ján Marton: Progresívna vízia ministerstva pôdohospodárstva je skôr halucináciou diletantov.
 4. Jaroslav Polaček: Pamätáte si ešte na modré tabuľky? Ja už ani nie!
 5. Adam Sedláček: Bravčové ucho pod stromčekom a sukňa nad kolenami
 6. Tomáš Sedliačik: Obeťami konšpirácií sme všetci
 7. Jozef Rybár: Už aj samozvaný "Posledný križiak", minister Krajniak stratil pamäť?
 8. František Lefler: Vianočné trhy v Nemecku
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 365
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 311
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 508
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 6 079
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 154
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 630
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 023
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Belá inkasovala na jeseň v piatej lige najmenej gólov (15). Svojimi výkonmi sa o to pričinil aj Kristián Krška (č. 13).

"Dúfam, že sa nám konečne podarí postúpiť do IV. ligy," hovorí okrem iného.


4 h
Obranca Martin Sventek je dlhoročnou oporou Lietavskej Lúčky.

Rozhovor s najlepším obrancom I. triedy ObFZ Žilina.


14 h

Počet pacientov s koronavírusom prekonal maximá druhej vlny.


14 h

Vianočná výzdoba v kúpeľnom meste je len pre zraky niekoľkých kúpeľných hostí, ktorí si aj v čase lockdownu môžu užiť trochu inú atmosféru blížiacich sa sviatkov.


27. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


27. nov

Nezvestný je od dnešného dňa.


(rv) 27. nov

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík.


26. nov

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #26 - Pol roka a prvý kilometer
 2. Jiří Ščobák: Trading: Když už chcete rychle a spekulativně obchodovat, věnujte se oblasti, které rozumíte
 3. Ján Marton: Progresívna vízia ministerstva pôdohospodárstva je skôr halucináciou diletantov.
 4. Jaroslav Polaček: Pamätáte si ešte na modré tabuľky? Ja už ani nie!
 5. Adam Sedláček: Bravčové ucho pod stromčekom a sukňa nad kolenami
 6. Tomáš Sedliačik: Obeťami konšpirácií sme všetci
 7. Jozef Rybár: Už aj samozvaný "Posledný križiak", minister Krajniak stratil pamäť?
 8. František Lefler: Vianočné trhy v Nemecku
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 365
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 311
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 508
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 6 079
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 154
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 630
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 023
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu