ŽILINA. Meškajúceho ministra Galka zastúpil do jeho príchodu Róbert Ondrejcsák a začal diskusiu o situácii v našich ozbrojených silách. Na prvú otázku: Zrušiť či nezrušiť armádu? reagoval, že by to bolo obrovskou chybou. „Globálne bezpečnostné prostredie sa vyvíja tak dynamicky, že je to neprípustné.“
Hoci v súčasnosti Európe podľa neho nehrozí otvorený vojenský konflikt – neznamená to, že sme v bezpečí. Slovensko je podľa neho pripravené čeliť hrozbe teroristického útoku, na terorizmus však treba reagovať viacerými spôsobmi. „Jedným z nich je čeliť mu v regiónoch, kde hrozba vzniká - Afganistan, Irak. Ak tam budeme viazať sily teroristických skupín, ničiť ich kritickú infraštruktúru, veliteľské zložky – nebudú mať spôsobilosti prísť sem. Sme schopní reagovať na tieto hrozby, no nie sami, ale ako členský štát väčšieho spoločenstva – NATO.“
Po príchode sa Ľubomír Galko plynule zapojil do diskusie o ministerstve obrany, ktoré podľa jeho vyjadrenia pracuje vo veľmi ťažkých podmienkach. „Rezort obrany je špecifický tým, že ponúka množstvo možností konať nečestne. Aj napriek oklieštenému finančnému rámcu sa tam točia obrovské peniaze. Dá sa však bojovať s korupciou. Napríklad komunikujem priamo s radovými pracovníkmi, vojakmi – nemôže sa mi stať, že prídem na útvar a oni mi ukážu len to, čo chcú. Dopredu viem, na čo sa mám pýtať a čo si mám dať preveriť. Korupciu úplne neodstránime, no ak ukážeme, že sa s ňou chceme popasovať a nastavíme pravidlá, urobíme obrovský krok vpred. Naša krajina je na rázcestí. Zo stretnutí s ľuďmi viem, že už nechcú takto žiť...“
Slovensko čelí kritike za to, že málo prispieva k spoločnej bezpečnosti NATO.
„Sme štát, ktorý sa aktívne angažuje v zahraničných misiách, čo považujeme za dôležitú vec našich bezpečnostných a strategických záujmov. Zároveň sme štát s veľkými rezervami pri napĺňaní ďalších spojeneckých záväzkov týkajúcich sa dlhodobého rozvoja ozbrojených síl. Nikto nám ich nenanútil, definovali sme si ich my. Prvým závažným dôvodom sú peniaze, druhým nekoncepčný prístup k ozbrojeným silám. Keď sa o 20 percent zníži rozpočet a znížite plošne všetko – je to nekoncepčné, lebo sa na sto percent neplní nič. Treba sa rozhodnúť - vzdať sa niektorých úloh a priority zachovať,“ povedal Ondrejscák.
Menšia krajina aliancie môže podľa ministra obrany výrazne pomôcť špecializáciou. „Je to cesta, ktorou sa treba uberať. Máme špecialistov z jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, máme dobrých odmíňovačov. Sme pre partnerov zaujímaví tým, že dokážeme vyplniť spôsobilosti, ktoré sú veľmi cenné. To najcennejšie, čo máme, je 5. pluk špeciálneho určenia.“
Armáda je v čase mieru nezastupiteľná pri živelných pohromách a katastrofách. „Bol som pri tom v Krupine a Prievidzi, keď vojaci vynášali starých ľudí zo zaplavených domov na rukách. Osemdesiat percent dôvery (armáda je dlhodobo na prvom mieste v rebríčku dôveryhodnosti inštitúcií) je za to, že pomáha vtedy, keď si človek zachraňuje holý život. Nemali by sme na to nikdy zabúdať, keď rozprávame o tom, že treba ešte škrtnúť. Dnes je pokoj, no zajtra sa môžeme čudovať, čo sa deje...
Autor: bš