ŽILINA. Podniky vlani vyplácali svojim zamestnancom priemerne 830 eur mesačne, ľudia v papierňach zarábali priemerne 1 261 eur, v podnikoch dodávajúcich elektrinu, plyn či paru dosiahli priemerné mesačné mzdy 1 157 eur a v automobilovom priemysle 993 eur. Ako agentúru SITA ďalej informovala Katarína Holienčíková zo žilinského pracoviska Štatistického úradu SR, v porovnaní s rokom 2009 sa tržby zvýšili o 40,3 percent a priemerná nominálna mesačná mzda o 7,6 percent. Žilinský samosprávny kraj sa na celoslovenskom objeme tržieb v priemysle podieľal 14,2 percentami a bol tak tretí v poradí za Bratislavským a Trnavským samosprávnym krajom. Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v Žilinskom samosprávnom kraji zaostala za celoslovenským priemerom o 28 eur.
Vyššie príjmy oproti roku 2009 zaznamenali podniky vyrábajúce autá, gumené a plastové, kovové či kožené výrobky, textil, odevy a elektrické zariadenia ako aj firmy, ktoré sa venujú recyklácii a likvidácii odpadu. Naopak, menej ako predchádzajúci rok sa darilo vodárenským spoločnostiam, opravárňam strojov, výrobcom nábytku a nápojov. Až 60 % tržieb získali podniky z predaja do zahraničia, polovicu z toho do krajín eurozóny. Na viac ako polovici celkových príjmov v priemysle sa podieľali spoločnosti so zahraničným vlastníkom, čisto slovenské firmy sa zaslúžili o menej ako pätinu príjmov.
Priemyselné podniky v Žilinskom samosprávnom kraji zamestnávali v roku 2010 priemerne 47 467 ľudí, čo je o sedem percent menej ako rok predtým. Najviac ľudí našlo uplatnenie v závodoch na výrobu strojov a v automobilovom priemysle. Najvýraznejšie zvýšenie zamestnanosti zaznamenali spoločnosti zaoberajúce sa spracúvaním a likvidáciou odpadu a závody vyrábajúce autá.