Pilates pomáha formovať postavu
Cvičenie - pilates je výbornou metódou na sformovanie postavy a spevnenie chrbtice. Sústreďuje sa na neviditeľné vnútorné svaly, ktoré držia kostru pokope. Pri pilatese sa tieto svaly sťahujú a spevňujú. Formuje sa celý svalový korzet a telo. Okrem toho zdokonalí aj držanie tela, odbúrava tukové vankúšiky a dopomôže k štíhlym a pevným nohám.
Je inšpirovaný východnými tradíciami, ako je joga. Tak ako pri joge, aj pri tomto cvičení je veľmi dôležitý mozog. Aby sa správne vykonávalo, človek sa musí sústrediť a byť v absolútnom pokoji. Veľmi dôležitý je správny rytmus dýchania, poloha hlavy, postavenie chodidiel a celý priebeh pohybu.
„Pilates do seba zahŕňa 32 cvikov, ktoré inštruktor musí dôkladne poznať a vedieť ich správne použiť. Rozdeľujú sa pre začiatočníkov a pokročilých. Tomuto cvičeniu sa môžu venovať všetky vekové kategórie, či už majú problém s chrbticou alebo nie. Je určený ako pre mužov, tak aj pre ženy,“ vysvetľuje inštruktorka Katarína Šupejová, ktorá ho už niekoľko rokov precvičuje.
Jeho korene siahajú do Nemecka
Otcom pilatesu je rodák z Nemecka Joseph Hubertus Pilates. V detstve bol často chorý. Trpel astmou, krivicou a reumatickými bolesťami. Jeho zlý zdravotný stav sa stal hlavným podnetom na to, aby začal cvičiť. Postupne si vytváral vlastný cvičebný program, o ktorý sa začal deliť aj s inými.
„Najprv pracoval len s mužmi – detektívmi. Učil ich sebaobrane. Počas prvej svetovej vojny začal precvičovať pilates aj s chorými ľuďmi, “ rozpráva o vývoji cvičenia Šupejová. Jeho metóda žala čoraz väčší úspech. Dokonca ho požiadali, aby trénoval elitnú jednotku britskej armády.
V roku 1926 emigroval do USA. „V New Yorku spolu so svojou manželkou otvorili prvé pilates štúdium,“ rozpráva inštruktorka pilatesu. Pilates precvičoval svoju metódu do 87 rokov. Po jeho smrti, pokračovala v cvičení manželka. „Minulý rok zomrela jeho predposledná žiačka, ktorú trénoval. Priamych následníkov je málo. Ale pôvodná metóda sa stále dedí zo žiaka na žiaka,“ informuje Šupejová.
Výborne pomáha ženám pred aj po pôrode
Ak lekár žene počas tehotenstva vyslovene nezakáže akúkoľvek fyzickú námahu, pilates je skvelým riešením ako sa uvoľniť a pripraviť na prichádzajúci pôrod. „ Vyžadujeme, aby tehotné ženy prichádzali cvičiť pilates až po skončení prvého trimestra. Cvičenia sú jednoduché, zamerané na správne dýchanie, posilnenie najmä svalov panvového dna a uvoľnenie boľavého chrbta a kĺbov. Ženy sa teda nemusia obávať, že ublížia plodu“ hovorí fyzioterapeutka Radoslava Šefferová.
Pilates je vhodný aj pre tehotné ženy. FOTO: ARCHÍV KATARÍNY ŠUPEJOVEJ
Cviky, ktoré sa počas tehotenstva cvičia, sa od pilatesových výrazne nelíšia. Sú len upravené tak, aby sa budúce mamičky veľmi nenamáhali a aby sa cítili príjemné a uvoľnene.
Pri cvičení využívajú fit lopty, overbaly (malé loptičky), expandery (naťahovacie gumy), pilatesové kruhy a činky, ktoré vážia len do pol kila. Počas cvičenia je veľmi dôležité, aby dodržiavali pravidelný pitný režim a správne dýchali. Ak žena intenzívne a správne cvičí, prekrví a prekysličí celý organizmus, čo pozitívne vplýva na plod.
Ženy po pilatese potvrdzujú ľahšie a jednoduchšie pôrody. „Rodička sa po pôrode rýchlejšie dostane do formy a zbaví sa popôrodného bruška. Cvičenie pilates veľmi dobre pôsobí aj proti tvorbe strií, s ktorými mnohé ženy po pôrode bojujú,“ rozpráva Šefferová.
Vhodný aj na rehabilitáciu
Hlavným cieľom tohto cvičenia je teda zvýšiť ohybnosť tela, posilniť vonkajšie a vnútorné svaly a zlepšiť celkový zdravotný stav. „Ľudia za nami neprichádzajú len preto, lebo chcú schudnúť, alebo spevniť telo. Veľakrát nás oslovujú s požiadavkou spevniť svaly okolo chrbta a uľaviť boľavej chrbtici. Preto okrem pilatesu ponúkame aj rehabilitačné cvičenia ,“ hovorí Martina Brodňanová, fyzioterapeutka cvičebno – rehabilitačného štúdia.
Rehabilitovať prichádzajú ľudia najmä na odporúčanie lekára s rôznymi zdravotnými problémami, ako sú napríklad neurologické, reumatologické, ortopedické a iné akútne a chronické ochorenia pohybového aparátu. „Naši rehabilitační klienti sú najmä starší ľudia, ale so zdravotnými problémami prichádzajú aj mladšie ročníky, napríklad so skoliózou chrbtice,“ rozpráva Brodňanová.
Pri rehabilitácii využívajú fyzioterapeutky prvky a cviky z pilatesu, jogy a reflexnej terapie. Veľmi populárna je v posledných dňoch aj power joga, ktorá v sebe spája relaxačné a cvičebné prvky. „S rehabilitáciou máme výborné skúsenosti. Ľudia sú spokojní. Preto aj my robíme všetko pre to, aby čo najkvalitnejšie dostali to, čo chcú,“ ukončuje rozhovor Martina Brodňanová.
Autor: ms