Na odmeny zoberú odkázaným

Krajskí poslanci opäť odmietli rokovať o znížení svojich odmien. Keďže kraj musí za nich platiť odvody do poisťovní, bude to znamenať dodatočné náklady 137 - tisíc eur. Podľa Blanára ich budú musieť ubrať sociálnym zariadeniam a cestárom.

Peniaze určené pre sociálne odkázaných a na opravu ciest, pôjdu z rozpočtu kraja na odmeny pre poslancov.Peniaze určené pre sociálne odkázaných a na opravu ciest, pôjdu z rozpočtu kraja na odmeny pre poslancov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR)

ŽILINA. Pravicoví a nezávislí poslanci Žilinského samosprávneho kraja opäť odmietli rokovať o znížení svojich poslaneckých odmien. Stalo sa tak už druhýkrát od februára tohto roku. Zníženie im navrhol predseda Juraj Blanár po tom, čo od začiatku musí kraj ja nich platiť odvody. Zvýšené náklady budú predstavovať 137-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tie budú musieť nájsť v iných kapitolách rozpočtu. Pravdepodobne tak menej dostanú sociálne zariadenia a cestári. Blanár tvrdí, že na tento účel musia použiť peniaze, ktoré plánovali vynaložiť na zakúpenie nových polohovacích postelí a opravu ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci si v minulom volebnom období, na návrh KDH, odhlasovali odmeny v maximálnej možnej výške, teda 20-násobku minimálnej mzdy ročne. Mesačne tak dostávajú približne 470 eur. Blanár navrhoval, aby sa im ročná odmena znížila z 20-násobku na 14,5-násobok minimálnej mzdy. Nedostávali by už 470, ale približne 320 eur mesačne.

Pre poslancov KDH, SDKÚ, OKS a nezávislých bolo toto riešenie neprijateľné. Rovnako, ako vo februári, aj teraz o ňom odmietli rokovať. Pavel Pavlásek (KDH) vo februári povedal, že mzdové prostriedky ŽSK chcú riešiť koncepčne, vrátane zamestnancov úradu.

Blanár oponoval tým, že spájať balík platov zamestnancov a odmien poslancov je neadekvátne. „Od vypuknutia krízy sme zamestnancov nevyplácali osobné ohodnotenie, ani odmeny. Ušetrené prostriedky sme presúvali do domovov sociálnych služieb a dôchodcov na veci, ktoré potrebovali,“ povedal Blanár. Dodal, že ak pristúpia aj k znižovaniu ich platov, tak kvalitní ľudia odídu a pracovali by len tí menej dobrí.

SkryťVypnúť reklamu

Blanár už tento rok prišiel o 25 % svojho platu. Vláda totiž rozhodla o znížení platov predsedov samosprávnych krajov.

Autor: mif

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 931
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 639
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 213
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 116
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 788
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 620
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


18
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu