ŽILINA.
Kurátorka výstavy Darina Arce pripomenula, že umelci v tomto období nadväzovali na programové ciele dvoch najdôležitejších umeleckých skupín formujúcich expresionizmus. V roku 1905 bola v Drážďanoch založená skupina Die Brücke (Most) a v Mníchove v roku 1911 skupina Der Blaue Reiter (Modrý jazdec). K najvýznamnejším predstaviteľom skupiny Die Brücke patrili umelci, ktorých diela môžeme vidieť v Žiline - Ernst L. Kirchner, Erich Heckel alebo Otto Mueller, Emil Nolde či Max Pechstein. Hoci obidve skupiny nemali dlhé trvanie, ich spoločný prienik zahŕňa necelých desať rokov, ovplyvnili nenávratne umelecké dianie 20. storočia v celej Európe, povedala Arce.
Expresionizmus priniesol podľa kurátorky výstavy novú optiku nazerania na poslanie umenia. Snažil sa oslobodiť umelca a vtiahnuť aktívne diváka do diela, hľadal v umení viac duchovný rozmer, odhaľoval hodnoty a vplyv farby. Abstrakcia si nachádza významné miesto v umeleckom prejave. Práve nespútanosť, duchovno a sloboda boli hodnoty, ktoré prinášali diela moderny - expresionistov, kubistov, fauvistov. V nacistickom Nemecku boli diela modernistov, z veľkej miery práve expresionistov, označené za zvrhlé, degenerované umenie a boli konfiškované zo súkromných aj verejných zbierok. V roku 1939 viac ako 5000 obrazov, akvarelov a kresieb verejne spálili. Množstvo ďalších diel predali a boli vyvezené do zahraničia, najmä do USA, uviedla Arce.
Riaditeľ Považského múzea (PM) v Žiline Boris Schubert považuje výstavu za významnú z viacerých hľadísk. Expresionizmus ako smer bol v minulosti veľmi silne potláčaný a veľa diel sa nezachovalo. Preto výstavu vnímam ako veľmi významnú a exkluzívnu. A hlavne aj z dôvodu, že je na Slovensku a vôbec vo svete naposledy. Lebo po 19. júni pôjde do aukcie a všetky diela, ktoré sú na výstave, budú predané, povedal Schubert.
Myšlienka priblížiť svetové umenie prostredníctvom tematických výstav v priestoroch Považského múzea v areáli Budatínskeho hradu sa podľa Schuberta stretla s početnými pozitívnymi ohlasmi návštevníkov minuloročnej výstavy španielskych velikánov výtvarného umenia. V nastolenom trende plánujeme pokračovať aj v budúcnosti, práve vďaka úspešnej spolupráci s nemeckou Galériou Sűndermann, dodal Schubert.